Dzieciństwo w piekle. Była ofiarą doktora Mengele

Adam Cyra  |   Fakty  |   27 stycznia 2022 15:10
Udostępnij

Kilka dni temu obchodziła 81. urodziny. Jest doktorem nauk prawnych. W obozie Auschwitz-Birkenau miała numer więźniarski 83638.

Podczas okupacji jej rodzinie w Warszawie pomagał żołnierz niemiecki, Austriak Joe Heydecker.

„Gdy na świat przyszło pierwsze dziecko Eugeniusza i Ireny Wojnarów – Barbara, poproszono moją żonę, mieszkającą już wtedy w Warszawie, na matkę chrzestną” – napisał Heydecker w wydanych kilkanaście lat temu powojennych wspomnieniach, zatytułowanych „Moja wojna”.

Barbara Wojnarowska trafiła do obozu Auschwitz II-Birkenau z rodzicami 12 sierpnia 1944 roku jako trzyipółletnia dziewczynka, w pierwszym transporcie z Powstania Warszawskiego. W obozie była ofiarą pseudomedycznych eksperymentów doktora Josefa Mengele. Doczekała wyzwolenia w Birkenau 27 stycznia 1945 roku. Jej rodzice, Irena Wojnarowska (nr 83637) i Eugeniusz Wojnar-Wojnarowski (nr 192375) również przeżyli pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Barbara Wojnarowska-Gautier mieszka w Warszawie. Jest doktorem nauk prawnych, zna biegle kilka języków obcych. Jako niezwykły świadek historii, będzie uczestniczyć w uroczystości upamiętnienia 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

„Wielokrotnie  w czasie długoletniej pracy w organizacjach międzynarodowych wizytowałam obozy ocalałych ludzi z  ludobójstw, znajdujące się w różnych szerokościach geograficznych. Tu się zatrzymam i powiem – nigdy więcej. To zależy od nas, dbajmy o to aby historia się nie powtarzała. Aby dzieci dorastały w pokoju, miłości, przy boku matek i w rodzinnym gronie” – powiedziała po otrzymaniu zaproszenia na obchody 77. rocznicy.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .