polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Przemawia Andrzej Stasiuk, dyrektor Sanepidu.
Jedna osoba z powiatu oświęcimskiego przebywa aktualnie na kwarantannie.
Andrzej Stasiuk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu podkreślił, jak ważne w walce z koronawirusem jest nie tylko mycie rąk, ale także dbanie między innymi o swoją kondycję fizyczną i racjonalne żywienie.
„Higiena, w tym mycie rąk przez co najmniej 30 sekund. Zdrowe, racjonalne żywienie, wysypianie się i inne działania zwiększające odporność” – mówił Andrzej Stasiuk podczas sesji.
„Dzisiaj wyłączamy planowane przyjęcia do szpitala, a od poniedziałku poradnie specjalistyczne. Ograniczenia mają na celu także bezpieczeństwo personelu medycznego” – powiedział Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. „80 procent personelu medycznego to są kobiety. Jeśli teraz one zostaną w domu z dziećmi, to nastąpi czasowy paraliż szpitala” – dodał dyrektor szpitala.
„Dzisiaj wyłączamy planowane przyjęcia do szpitala, a od poniedziałku poradnie specjalistyczne. Ograniczenia mają na celu także bezpieczeństwo personelu medycznego” – powiedział Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.
„80 procent personelu medycznego to są kobiety. Jeśli teraz one zostaną w domu z dziećmi, to nastąpi czasowy paraliż szpitala” – dodał dyrektor szpitala.
Poradnie specjalistyczne nie są ograniczone dla pacjentów po operacjach, którzy muszą być skonsultowani po zabiegu. Pielęgniarki z czasowo wyłączonych poradni będą przenoszone do pracy na oddziałach, gdzie może brakować średniego personelu medycznego.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu