Dylematy – jak wybrać idealnego kandydata do pracy?

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   28 stycznia 2016 14:13
Udostępnij

Każdy pracodawca marzy o tym, by w jego firmie zatrudnieni byli najlepsi pracownicy, a każdy rekruter robi wszystko, by takie osoby znaleźć. Co jednak w sytuacji, gdy na rozmowie kwalifikacyjnej wszyscy kandydaci mają duże doświadczenie, ukończone najlepsze uczelnie i płynnie posługują się kilkoma językami obcymi?

Wiadomo, że rekruter, niezależnie od tego, czy w Warszawie, Krakowie czy Oświęcimiu ma niełatwy orzech do zgryzienia. Musi być pewien, że nie będzie sobie po zakończeniu procesu pluć w brodę, że nie wybrał najlepszego kandydata. Na tym przecież polega jego praca. Po jakie metody może wówczas sięgnąć?

Jednym z takich narzędzi jest psychometria. Pozwala na obiektywną ocenę tego, czy kandydat pasuje do konkretnego stanowiska oraz na poznanie jego mocnych stron i ograniczeń. Za pomocą psychometrii sprawdzimy, jak dany kandydat zachowuje się w określonych sytuacjach, jakie przyjmuje role w zespole, jak reaguje na stres itd. Dzięki temu dowiemy się, czy jego cechy osobowe będą odpowiadały zadaniom na stanowisku, na które aplikuje.

– Testy te mogą z powodzeniem być przeprowadzane już na etapie rozmowy o pracę, ponieważ ich uzupełnienie zajmuje maksymalnie kilkanaście minut. Są one także dostępne on-line. Można poprosić kandydata o wypełnienie ich w domowym zaciszu – podpowiada Weronika Sierant, HR Manager w Smart MBC.

Co ważne, narzędzie pokazuje, gdy analizowany próbuje zafałszować wynik. Doświadczenie pokazuje, że w momencie, gdy kandydaci zaczynają udzielać nieprawidłowych odpowiedzi lub kreują swój wizerunek chcąc lepiej wypaść – wynik testu jest nieważny.

Korzystając z narzędzi psychometrycznych, rekruter jest w stanie sprawdzić poziom motywacji pracownika, jego podejście do pracy, temperament i umiejętności przywódcze. Oba narzędzia, zarówno analiza grafologiczna, jak i psychometria, pozwalają sprawdzić stopień dopasowania pracownika do stanowiska pracy.

Warto jest przemyśleć, które przyniesie nam większą korzyść i wówczas zdecydować się na jedno z nich. Nie ma potrzeby zastosowania jednocześnie tych dwóch narzędzi – każde z nich weryfikuje podobny obszar zainteresowań.

Odczytanie pisma kandydata pozwala na poznanie jego stylu funkcjonowania, sposobu komunikacji i współpracy z innymi, stopnia emocjonalności i motywacji oraz cech przywódczych. Test grafologiczny polega na poproszeniu kandydata o przepisanie krótkiego tekstu. Następnie próbka jego pisma jest szczegółowa analizowana przez specjalistę z dziedziny grafologii.  Na podstawie wyniku rekruter jest w stanie poznać nie tylko styl działania kandydata (np. jak reaguje na zmiany), ale także zdolność pracy pod presją czasu lub pracy w zespole.

Oczywiście, narzędzia takie jak psychometria lub grafologia są narzędziami pomocniczymi i nie powinny być traktowane jako jedyne źródło informacji o kandydacie. Wielu rekruterów uważa, że nic nie zastąpi rozmowy kwalifikacyjnej lub oceny typu assessement center. Są one jednak cennym uzupełnieniem tych tradycyjnych form poznawania kandydata i są w stanie udzielić na jego temat dodatkowych informacji dotyczących jego osobowości – mogących mieć duży wpływ na to, czy będzie potrafił odnaleźć się na konkretnym stanowisku.

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 28 stycznia 2016 14:36

    Kat

    Tylko szkoda, że nie dają dobrze zarobić…. Wymyślają rożne narzędzia a potem najniższa krajowa….


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.