Dotacja na wymianę kopciuchów maleje z roku na rok

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   25 marca 2019 17:45
Udostępnij

Na wymianę pieca – kopciucha mieszkaniec Małopolski ma czas do 2022 roku. Czekanie na ostatnią chwilę będzie skutkowało mniejszą dotacją na zakup nowego.

Do końca lipca oświęcimianie mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne ogrzewanie – węglowe zgodne z programem Eko-Projekt, gazowe, olejowe, elektryczne, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

„Dotacją jest objęta wymiana pieców na ogrzewanie Dofinansowanie w przypadku instalacji gazowej wynosi nawet siedem tysięcy złotych” – informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa prezydenta Oświęcimia.

Najbardziej nieekologiczne są piece pozaklasowe, czyli tzw. kopciuchy. One muszą zniknąć w Małopolsce do końca 2022 roku. Problem jest poważny, bo przestarzałe i często niesprawne urządzenia grzewcze, spalanie w piecach odpadów, plastikowych butelek, mebli, opon, worków foliowych, niska jakość węgla, emitują do atmosfery pyły niebezpieczne dla zdrowia.

„Nasze propozycje są konkretne. Od kilku lat wspieramy finansowo mieszkańców, dopłacając im do wymiany pieców. W mieście jest jeszcze sporo domów, których właściciele muszą w stosunkowo krótkim czasie wymienić przestarzałe źródła ciepła na nowe. Jeśli zdecydują się zastąpić je piecami węglowymi nowszej generacji to muszą liczyć się z tym, że każdego roku aż do 2022 dotacja będzie zmniejszana o kolejny tysiąc” – tłumaczy Janusz Chwierut, sternik miejscowego samorządu.

W projekcie uchwały Rady Miasta Oświęcimia władze proponują stopniowe zmniejszanie udzielanych dotacji do wymiany starych pieców na węglowe niskoemisyjne z podajnikiem automatycznym, kotły na biomasę z podajnikiem automatycznym i kotły zgazowujące paliwo. W tym roku taka dotacja wyniesie cztery tysiące złotych, w przyszłym trzy tysiące, w 2021 dwa, a w 2022 już tylko tysiąc.

Jeśli mieszkaniec złoży wniosek do 31 lipca, a okaże się, że pula pieniędzy na dopłaty w danym roku już się wyczerpała, wówczas wniosek przejdzie na kolejny rok, ale z zachowaniem kwoty gwarantowanej w czasie przyjmowania wniosku.

„Z kolei, gdy wniosek wpłynie do urzędu po 31 lipca danego roku to dotacja będzie wypłacana na zasadach obowiązujących w następnym roku. Zasady dopłaty do pieców gazowych, olejowych, elektrycznych, ciepła, fotowoltaiki, podłączenia do sieci ciepłowniczej pozostają bez zmian” – wyjaśnia Katarzyna Kwiecień.

Prezydent Chwierut zdaje sobie sprawę, że nawet jeśli w Oświęcimiu nie będzie ani jednego kopciucha, to problem smogu nie zniknie od razu. Miasto, ze względu na swoje położenie w Kotlinie Oświęcimskiej, jest bowiem narażone na zanieczyszczenia pochodzące z okolic.

„Dlatego wszyscy musimy podejść do tej sprawy poważnie i działać na rzecz poprawy jakości powietrza, którym oddychamy” – apeluje włodarz.

W tym roku w budżecie miasta na dotacje do pieców znalazło się 460 tysięcy złotych. 140 tysięcy zostanie przeznaczone na niskoemisyjne piece węglowe nowej generacji. Dzięki temu będzie można wymienić źródła ciepła w 35 budynkach.

Zasady udzielania dotacji na wymianę nieekologicznych pieców w Oświęcimiu.

Zobacz również:

Synthos daje ponad milion na likwidację kopciuchów

 

Reklama

Forever Kid’s – świetne na odporność. 120 tabletek tylko 70 zł. Z kartą stałego klienta -15% zniżką 59,55 zł za 120 tabletek:

Forever Kids znowu w sprzedaży!Forever Kids to gotowy produkt, w którym witaminy i substancje mineralne skojarzono z…

Opublikowany przez Agencja Forever Czwartek, 21 marca 2019

 

Najnowsze realizacje wideo