polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Obaj domowi agresorzy oczekiwali na decyzję prokuratora w policyjnej celi. Fot. Paweł Wodniak
Młodszy z mężczyzn znęcał się nad swoimi rodzicami. Starszy nad żoną i małoletnimi dziećmi. Sprawcami przemocy niebawem zajmie się Sąd Rejonowy w Oświęcimiu.
Mieszkanka jednej z miejscowości gminy Zator zadzwoniła po służby ratunkowe. Zgłosiła, że jej 19-latni syn wszczął awanturę domową, gdy kobieta nie chciała mu dać swoich pieniędzy.
Policjanci natychmiast pojechali do wskazanego domu jednorodzinnego, gdzie zastali 48-letnią zgłaszającą. Dowiedzieli się, że jej syn uciekł w chwili, gdy usłyszał, że kobieta dzwoni po pomoc.
Mundurowi wyruszyli na poszukiwania nastolatka. Po kilkunastu minutach na jednej z ulic dostrzegli pasującego do opisu młodego mężczyznę. Ten na widok radiowozu zaczął uciekać. Po krótkim pościgu funkcjonariusze zatrzymali domowego agresora i przewieźli go do Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Gdy 19-latek siedział w celi, policjanci zebrali dowody, które jasno świadczyły, że od kilku miesięcy znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoimi rodzicami.
Chełmeccy policjanci pojechali na interwencję do jednego z mieszkań, gdzie doszło do awantury domowej. Na miejscu zastali 37-letnią kobietę, jej dzieci w wieku 10 i 12 lat oraz pijanego 44-letniego męża o ojca.
„W trakcie czynności policjanci ustalili, że mężczyzna od około roku znęca się psychicznie i fizycznie nad rodziną, w związku z tym zatrzymali go. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad trzy promile alkoholu” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
I w tym przypadku agresor trafił do celi, a policjanci zajęli się gromadzeniem dowodów przeciwko niemu. Uruchomili też procedurę „Niebieska Karta”.
Obu mężczyzn funkcjonariusze przewieźli do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu. Agresorzy po rozmowie z prokuratorem usłyszeli zarzuty znęcania nad rodziną. Otrzymali nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z rodziną oraz policyjny dozór.
Za popełnione przestępstwo mężczyznom grozi kara do pięciu lat więzienia.
Jeżeli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem – pamiętaj! Możesz otrzymać bezpłatną pomoc. W Małopolsce działa Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Lokalne Punkty Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w tym również w Oświęcimiu, prowadzone przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych – KraFOS. Działania na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem współfinansowane są ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości.