Dodatek elektryczny od 1 grudnia

Redakcja eFO  |   Fakty  |   30 listopada 2022 13:11
Udostępnij

Od czwartku osoby, które ogrzewają swoje domy lub mieszkania prądem, będą mogły złożyć wniosek o dodatek elektryczny.

Dofinansowanie obejmie okres od grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Ma być wypłacone najpóźniej do 31 marca 2023 roku.

„Na wsparcie mogą liczyć osoby, które ogrzewają domy pompami ciepła, piecami akumulacyjnymi czy bojlerami. Wysokość świadczenia wyniesie od tysiąca do półtora tysiąca złotych. Podstawą przyznania  świadczenia jest jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” – wyjaśnia Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Oświęcimia.

Dodatek elektryczny mogą otrzymać osoby posiadające wpis pompy ciepła, pieca akumulacyjnego lub bojlera do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) do 11 sierpnia 2022 roku. Pomoc finansowa przysługuje także, gdy budowa nowego domu została ukończona po tym terminie, a właściciel dokonał odpowiednich zgłoszeń dla pomp ciepła, pieców czy bojlerów do CEEB.

„Z danych z CEEB musi wynikać, że główne źródła ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną” – podkreśla Katarzyna Kwiecień.

Podobnie, jak w przypadku innych dodatków, na węgiel, gaz czy pelet obowiązuje zasada, że w jednym gospodarstwie domowym można otrzymać tylko jeden dodatek do prądu. Liczba osób mieszkających pod danym adresem nie ma znaczenia.

Ponadto wnioskodawca nie może otrzymać jednocześnie dodatku do prądu i dodatku węglowego. Wyłączenie dotyczy też dodatków do pelletu, oleju, gazu LPG i drewna.

Dodatek elektryczny nie przysługuje osobą, które korzystają z fotowoltaiki.

Wniosek należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, właściwym dla miejsca zamieszkania. Można go znaleźć na stronie Infor.pl
Dokument można też przesłać do siedziby samorządu za pomocą platformy e-puap.

 

Najnowsze realizacje wideo