Cyfrowe zwiedzanie Oświęcimia


Redakcja eFO  |   Fakty  |   11 maja 2023 17:50
Udostępnij

Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu przygotowało projekt wirtualnego zwiedzania miasta. W jego ramach powstało już 25 filmów.

Dzięki nim można wyruszyć w podróż po wielowiekowej i wielokulturowej historii Oświęcimia. Cyfrowe zwiedzanie Oszpicina, jak nazywała miasto społeczność żydowska, która przed wojną stanowiła połowę jego mieszkańców, jest już dostępne w czterech wersjach językowych: po polsku, angielsku, niemiecku i ukraińsku.

„Przybliżamy dzieje Oświęcimia wszystkim osobom, chcącym lepiej poznać bogatą przeszłość miasta, które stało się symbolem Auschwitz i Holokaustu. Stąd stworzony przez nas projekt, w ramach którego zostały przygotowane niemal dwie godziny nagrań na temat najciekawszych miejsc, zabytków i pamiątek związanych z historią Oszpicina. Filmy są przygotowane w ciekawy i angażujący sposób, dzięki czemu mogą być także punktem wyjścia do dalszego zgłębiania dziejów miasta czy pracy edukacyjnej z uczniami, także w ramach przygotowań do wizyty w miejscu Pamięci Auschwitz czy lekcji historii” – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu.

Nagrania są już dostępne na profilu muzeum w serwisie YouTube. Będą też publikowane w najbliższych miesiącach w mediach społecznościowych Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu. 

W nagraniach biorą udział historycy i edukatorzy związani z Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu. Dzięki nim można poznać ciekawostki związane z architekturą miasta, ale też biografie osób ważnych dla Polski i Oświęcimia.

Wśród prezentowanych postaci jest chociażby wyjątkowa historia przyjaźni Marty Świderskiej i Olgi Pressler, przedwojennych uczennic oświęcimskiego liceum, czy też wciąż szerzej nieznana biografia Berka Joselewicza. Był on pułkownikiem wojska polskiego, polskim Żydem i patriotą, walczącym między innymi w powstaniu kościuszkowskim, wraz z stworzonym przez siebie pułkiem ochotników żydowskich oraz oficerem Legionów Polskich we Włoszech. Joselewicz jest także patronem oświęcimskiej ulicy, która przed II wojną światową nosiła nazwę ul. Żydowskiej i stanowiła centrum życia tej społeczności. 

Filmy pozwalają także lepiej poznać współczesne oblicze miasta. Krakowski architekt Bartosz Haduch opowiada o Parku Pamięci Wielkiej Synagogi, który stał się wyjątkowym i wielokrotnie nagradzanym zielonym upamiętnieniem w sercu Oświęcimia.

Mirosław Ganobis, miłośnik historii miasta, przybliża natomiast historię swoich bliskich relacji z rodziną Haberfeldów i opowiada o najciekawszych obiektach ze swojej kolekcji, znajdujących się obecnie na wystawie w muzeum żydowskim.

„Niezależnie od skorzystania z cyfrowego zwiedzania Oświęcimia, warto rozważyć też wizytę w mieście, chociażby w trakcie zbliżających się wakacji. Wszystkie osoby, które mają możliwość przyjechać do Oświęcimia osobiście, oczywiście zapraszamy do odwiedzenia miasta. Podczas takiej wycieczki można lepiej poznać miejsca i historie odkrywane podczas wirtualnego zwiedzania. Do dyspozycji gości pozostają wielojęzyczni przewodnicy, którzy oprowadzają po muzeum, ale też jedynej zachowanej synagodze przedwojennego Oświęcimia, cmentarzu żydowskim i Starym Mieście. Osoby, które wolą zwiedzić muzeum oraz miasto samodzielnie, mogą bezpłatnie pobrać na swój smartfon aplikację Oszpicin, przewodnik mobilny po dawnym Oświęcimiu” – wyjaśnia Maciek Zabierowski, odpowiedzialny w muzeum za działania edukacyjne.

Prace nad przygotowaniem cyfrowego zwiedzania miasta trwały przez ostatnie półtora roku i było realizowane przez Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu wraz z Manolo Filmy. Działanie jest zrealizowane przy wsparciu fundacji Dutch Jewish Humanitarian Fund oraz Konsulatu Generalnego RFN w Krakowie.