polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Sierżant sztabowy Ivo Kopijasz i starszy posterunkowy Kacper Grocholski z Komisariatu Policji w Chełmku. Fot. Policja
Wczesnym rankiem operator numeru alarmowego 112 odebrał telefon od chełmkowianki. Kobieta powiedziała, że jej córka jest w kryzysie psychicznym i zamierza popełnić samobójstwo.
Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu słał na miejsce sierżanta sztabowego Ivo Kopijasza i starszego posterunkowego Kacpra Grocholskiego z chełmeckiego komisariatu.
„Szybko dotarli na drugie piętro budynku. Na końcu korytarza zauważyli kobietę, która siedząc na parapecie okiennym niebezpiecznie wychylała się na zewnątrz, co chwilę tracąc równowagę” – mówi aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa KPP.
Jednocześnie kobieta wydawała się nieobecna i nie zwracała uwagi na otoczenie. Dzięki temu nie zareagowała, gdy policjanci do niej podeszli. Mundurowi złapali desperatkę za nogi i ściągnęli ją z parapetu. Następnie oddali 46-latkę pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego.
Dla sierżanta sztabowego Ivo Kopijasza z Komisariatu Policji w Chełmku, będącego także ratownikiem medycznym, była to kolejna interwencja, podczas której wraz z kolegą z patrolu uratował ludzkie życie.
Policjanci niejednokrotnie pomagają mieszkańcom w trudnych sytuacjach życiowych. Najpierw interweniując, a później inicjując pomoc fachowców z różnych ośrodków, udzielających wsparcia w kryzysie.
Przypominamy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji między innymi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń.
Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod bezpłatnym numerem telefonu 800 70 2222. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – TUTAJ.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka działa pod numerem telefonu 800 12 12 12. To bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów ze wsparciem psychologicznym w sytuacji kryzysu. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.