Chciał się zabić. Uratowali go policjanci

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   27 lutego 2023 12:09
Udostępnij

42-letni nietrzeźwy mężczyzna zamknął się w pokoju grożąc, że targnie się na życie. Dokonania samobójstwa uniemożliwili mu policjanci.

W nocy z piątku na sobotę operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie o 42-latku z gminy Oświęcim, który powiedział członkom rodziny, że zamierza skończyć z życiem. Mężczyzna był nietrzeźwy, a do pokoju, w którym się zamknął, zabrał nóż o 20-centymetrowym ostrzu.

Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu wysłał pod wskazany adres patrol prewencji w składzie sierżant Krzysztof Knapik i starszy posterunkowy Krzysztof Radwan.

„Policjanci zaczęli spokojnie rozmawiać z mężczyzną nakłaniając go do otwarcia drzwi. Po chwili 42-latek je otworzył, jednakże w ręce trzymał nóż, który dociskał do klatki piersiowej. Mundurowi odwrócili jego uwagę po czym błyskawicznie obezwładnili go odbierając nóż. W rozmowie z mężczyzną ustalili, że załamał się po śmierci ojca” – opisuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.

Desperatem zajął się zespół ratownictwa medycznego (ZRM).

Jesteś w kryzysie? Policja radzi

Policjanci niejednokrotnie pomagają mieszkańcom w trudnych sytuacjach życiowych. Najpierw interweniując, a później inicjując pomoc fachowców z różnych ośrodków, udzielających wsparcia w kryzysie.

Przypominamy, że na terenie każdego powiatu znajduje się wiele instytucji między innymi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz ośrodki pomocy społecznej czy poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych, zanim dojdzie do tragicznych w skutki wydarzeń.

Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod bezpłatnym numerem telefonu 800 70 2222. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka działa pod numerem telefonu 800 12 12 12. To bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów ze wsparciem psychologicznym w sytuacji kryzysu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej.

Pomocą w kryzysowych sytuacjach służą również pracownicy Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji Itaka pod nr 22 484 88 01. Szczegółowe informacje na stronie Stop Depresji.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .