Były więzień Auschwitz skończył 100 lat

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   20 stycznia 2022 15:19
Udostępnij

W środę sto lat skończył Ignacy Golik. Jest prawdopodobnie najstarszym żyjącym w Polsce byłym więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Ignacy Golik urodził się 19 stycznia 1922 roku w Warszawie. Był uczniem miejscowego liceum im. Tadeusza Czackiego.

„Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski i zajęciu Warszawy aktywnie zaangażował się w działalność ruchu oporu” – mówi historyk Adam Cyra z Oświęcimia.

W 1941 roku gestapowcy aresztowali go wraz z bratem. Golikowie trafili na Pawiak. Po trzech tygodniach Niemcy deportowali Ignacego do obozu koncentracyjnego Auschwitz i oznaczyli numerem 9898.

W obozie pracował w różnych komandach roboczych, a od jesieni 1942 roku w obozowym szpitalu dla  esesmanów.

„Dwa lata później, w listopadzie 1944 roku, został przeniesiony najpierw do KL Sachsenhausen, a następnie do Barth, podobozu KL Ravensbrück. Wraz z innymi więźniami musiał pracować przymusowo w zakładach niemieckich, produkujących samoloty Heinkel” – kontynuuje Cyra

Golik przeżył Marsz Śmierci. Wyzwolenia przez Armię Czerwoną doczekał wiosną 1945 roku pod Rostockiem.

Wrócił do rodzinnej Warszawy, gdzie studiował dziennikarstwo, a następnie pracował jako dziennikarz do 1998 roku.

„W 1964 roku zeznawał jako świadek w procesie esesmanów z KL Auschwitz we Frankfurcie nad Menem.  Aktywnie działał w Towarzystwie Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau. 19 stycznia skończył 100 lat. Najprawdopodobniej jest najstarszym byłym więźniem KL Auschwitz żyjącym w Polsce” – kończy Adam Cyra.

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 22 stycznia 2022 09:11

    Marek_Markowski

    najlepsze życzenia dla jubilata,oby pan nie miał okazji natknać się na wnuka dziadka z wermahtu wysłannika potomków którzy panu zgotowali taki los a który szaleje po Polsce


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.