Budują i nadzorują. Izba inżynierów pomaga nadążyć za zmianami

Materiał sponsorowany  |   Fakty  |   15 lutego 2024 11:12
Udostępnij

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to nasz priorytet – podkreśla Mirosław Boryczko, Przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Zapytani o to, z efektów pracy jakiego zawodu korzystamy każdego dnia, prawdopodobnie nie pomyślelibyśmy w pierwszej kolejności o inżynierach budownictwa. Kiedy jednak rozejrzymy się wokoło, dosłownie wszędzie zobaczymy obiekty, które bez nich nie mogłyby powstać.

Drogi, mosty, linie tramwajowe i kolejowe, domy jednorodzinne i ogromne osiedla mieszkaniowe, osiedlowa piekarnia i kompleks biurowców, prosty pawilon handlowy i wyrafinowane dzieła architektury – to wszystko wymaga nie tylko zaprojektowania i wybudowania, ale także stałego nadzoru i kontroli, by zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom i długotrwałą eksploatację.

Odpowiedzialne zadanie

Zawód inżyniera budownictwa jest jednym z zawodów zaufania publicznego.

„To nie tylko prawnicze określenie, pod którym kryje się określona forma samorządu zawodowego czy nadawania uprawnień – zwraca uwagę Mirosław Boryczko, Przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. – Zawód inżyniera budownictwa wiąże się z ogromną odpowiedzialnością oraz istotną rolą do spełnienia dla społeczeństwa, gospodarki, jakości przestrzeni, wygody codziennego funkcjonowania. Od podejmowanych decyzji zależy bezpieczeństwo, ale też to, czy miejsca w których przebywamy, będą dla nas przyjazne i funkcjonalne” – wylicza.

 

Członkostwo w izbie samorządu zawodowego jest obowiązkowe dla wszystkich osób, które chcą wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, czyli np. pełnić funkcję projektanta, kierownika budowy czy inspektora nadzoru budowlanego. By stać się członkiem takiej izby, należy posiadać stosowne uprawnienia budowlane w wybranej specjalności.

Nadążać za zmianami

W każdym z zawodów element doskonalenia i rozwoju jest istotny, jednak w przypadku inżynierów budownictwa to w praktyce warunek funkcjonowania w branży. Zmieniają się obowiązujące normy, regulacje na poziomie krajowym i unijnym, pojawiają się nowe materiały i technologie, ale też i trendy, oczekiwania czy priorytety.

Udogodnienia dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się czy technologie związane z racjonalnym wykorzystaniem energii to tylko przykłady tematów, które w społecznym odbiorze zyskały na znaczeniu w ostatnich latach. Z punktu widzenia specjalistów w branży ta lista byłaby z pewnością znacznie dłuższa.

 

„Jako Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa zapewniamy naszym członkom możliwość stałego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. To jest nasz priorytet. Organizujemy lub współorganizujemy wiele szkoleń, seminariów czy warsztatów, z udziałem najlepszych specjalistów z poszczególnych branż. Wszystko po to, by zapewnić najwyższy poziom wykonywanej pracy” – komentuje Mirosław Boryczko.

Izba z jednej strony sprawuje nadzór nad należytym wykonywaniem zawodu przez jej członków i nadaje stosowne uprawnienia, a z drugiej jest też platformą wymiany doświadczeń pomiędzy inżynierami budownictwa, ułatwia integrację środowiska inżynierów, zapewnia pomoc prawną, stwarza przestrzeń do kontaktów ze stosownymi instytucjami i urzędami. Ten prawny aspekt – poza czysto techniczną wiedzą – ma ogromne znaczenie: znajomość najnowszych regulacji i ich właściwa interpretacja to dla inżyniera budownictwa warunek prawidłowego wykonywania swojego zawodu.

 

Nie bać się nowości

Przykładem zmiany, która może być dużym ułatwieniem, ale wymaga wcześniej stosownego szkolenia, jest Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego. Od tego roku właśnie w tej formie, z wykorzystaniem rządowej aplikacji, będzie prowadzona dokumentacja dla nowych obiektów, a porzucenie wersji papierowej na rzecz cyfrowej będzie obowiązkowe od 2027 roku. To tam wprowadzane są m.in. informacje o ekspertyzach, badaniach technicznych czy kontrolach okresowych – choćby o badaniu instalacji elektrycznej czy piorunochronnej. Cyfrowa książka ułatwi monitoring stanu technicznego obiektu i usprawni prowadzenie dokumentacji.

Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa angażuje się w popularyzowanie wiedzy o tym narzędziu, by zarządcy nieruchomości wiedzieli, jak je efektywnie wykorzystać, usprawnić sobie pracę i znaleźć odpowiedzi na pojawiające się pytania.

„To jeden z wielu przykładów, w którym nasi eksperci służą fachową wiedzą dotyczącą spraw związanych z budownictwem. Dysponujemy imponującą bazą specjalistów działających w różnych specjalizacjach i tak naprawdę to wiedza członków izby jest naszym najcenniejszym zasobem” – podsumowuje przewodniczący.

 

 

Najnowsze realizacje wideo