Bokser z Auschwitz

Adam Cyra  |   Fakty  |   6 sierpnia 2021 07:00
Udostępnij

„Sport i sportowcy w KL Auschwitz” to nowa wystawa czasowa w miejscu pamięci. Wkrótce na ekrany wejdzie film „Mistrz” o bokserze z Auschwitz.

Wystawa w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau jest dostępna dla odwiedzających w dawnym bloku poobozowym nr 21. Poprzez materiały archiwalne, prace artystyczne i oryginalne przedmioty, w tym pamiątki pochodzące od rodziny Tadeusza Pietrzykowskiego, opowiada o historii sportu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz oraz o losach sportowców deportowanych do obozu.

Tadeusz Pietrzykowski urodził się 8 kwietnia 1917 roku w Warszawie. Na krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej, odniósł szereg zwycięstw i sukcesów, uzyskując bokserskie tytuły wicemistrza Polski i mistrza Warszawy w wadze koguciej. Znany był powszechnie jako „Teddy” i pod tym pseudonimem zapisał się w kronikach polskiego sportu.

„Teddy” nie pogodził się z utratą przez Polskę niepodległości. Posiadał uprawnienia pilota szybowcowego i zamierzał zostać lotnikiem. Z taką myślą postanowił wiosną 1940 roku przedostać się do Francji, aby, jak tysiące innych ochotników, zgłosić się do powstającej tam armii polskiej, którą tworzył generał Władysław Sikorski. Ryzykowna próba nie powiodła się.

14 czerwca 1940 roku Niemcy skierowali do KL Auschwitz pierwszy transport Polaków, będących więźniami politycznymi. Przywieźli wówczas z więzienia w Tarnowie 728 mężczyzn. W większości byli to uczniowie gimnazjalni, studenci i uczestnicy wojny obronnej Polski 1939 roku, którzy podjęli nieudaną próbę dotarcia do Wojska Polskiego we Francji. Wśród nich był Tadeusz Pietrzykowski zatrzymany w pobliżu granicy węgiersko-jugosłowiańskiej.

Od nieuniknionej zagłady w obozie uratował go przypadek.

„Walki bokserskie w Oświęcimiu rozpocząłem w marcu 1941 roku. Wówczas przypadkowo rozegrałem mecz z kapo niemieckim Walterem Düningiem, który boksował już przed wojną i zdobył nawet w Niemczech tytuł zawodowego mistrza wagi średniej. Zabawiałem meczami bokserskimi esesmanów, wykorzystując swoją pozycję w niesieniu pomocy współwięźniom i nieraz sprawiając pod pozorem sportowej walki tęgie lanie przeciwnikom, o których wiedziałem, że jako więźniowie funkcyjni znęcają się nad innymi” – wspominał po latach Tadeusz Pietrzykowski.

Jedną z ostatnich walk Tadeusza Pietrzykowskiego w KL Auschwitz było spotkanie z Żydem holenderskim Leu Sandersem, który był mistrzem Holandii w wadze półśredniej. Jego żonę wraz z dziećmi naziści zagazowali w Birkenau.

W sumie „Teddy” stoczył w obozie oświęcimskim około czterdziestu pojedynków pięściarskich, chociaż niektórzy podają, że było ich nawet sześćdziesiąt. Prawie wszystkie z nich wygrał.

Później był więziony w Neuengamme. Był to obóz położony koło Hamburga, gdzie doszło do sensacyjnego pojedynku Tadeusza Pietrzykowskiego z niemieckim bokserem Schally Hottenbachem. Ważył on 96 kg i był wicemistrzem amerykańskiego świata boksu zawodowego w wadze półciężkiej.

Zwycięzca Schally Hottenbacha i około dwudziestu innych walk bokserskich stoczonych przez niego w Neuengamme doczekał ostatecznie wolności w Bergen-Belsen, wyzwolony 14 kwietnia 1945 roku przez żołnierzy alianckich.

Tadeusz Pietrzykowski pracował po wojnie jako nauczyciel wychowania fizycznego. Zmarł w Bielsku-Białej 18 kwietnia 1991 roku.

Wkrótce na ekrany kin wejdzie film „Mistrz” o bokserze z Auschwitz z Piotrem Głowackim roli tytułowej.

Zobacz również:

„Mistrz” o legendarnym pięściarzu z KL Auschwitz trafi do kin – FILM, FOTO

Sport i sportowcy w KL Auschwitz – FILM, FOTO

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .