Bobrkowskie dziedzictwo drzeworytu w programie EtnoPolska

Redakcja eFO  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   12 lipca 2024 10:52
Udostępnij

Projekt „Obraźnicy” zdobył uznanie w programie EtnoPolska, plasując się na 72. miejscu spośród 1877 zgłoszeń. Inicjatywa ma na celu odkrycie lokalnej tożsamości kulturowej.

Fakty Oświęcim objęły przedsięwzięcie patronatem medialnym

Autorski projekt „Obraźnicy – opowieść o nieistniejącym świecie” otrzymał dofinansowanie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Projekt, który znalazł się na 72. miejscu spośród 1877 zgłoszonych inicjatyw, został zakwalifikowany do realizacji i uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 21 000 zł.

„Obraźnicy” to przedsięwzięcie mające na celu promocję lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez cykl wydarzeń artystycznych, warsztatów i spotkań. Projekt czerpie inspirację z XIX-wiecznych tradycji ludowego drzeworytu, które były kiedyś obecne w Bobrku i okolicach. 

Główne postaci, takie jak Bryndza i Sagan, są symbolem tego unikalnego rzemiosła, które teraz zostanie przypomniane i uhonorowane.

Celem projektu jest nie tylko odkrycie zapomnianych tradycji, ale także wzmocnienie tożsamości kulturowej mieszkańców sołectwa Bobrek, gminy Chełmek oraz sąsiednich miejscowości. Działania będą obejmować sztukę, nowe media, organizację warsztatów graficznych oraz konkurs plastyczny.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024. Honorowym Patronem projektu zostało Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

 

#Obraźnicy

Zobacz również:

Opowieść o nieistniejącym świecie – Konkurs plastyczny MOKSiR

„Żywa pracownia” drzeworytnicza. Twórz z artystą w Bobrku

Magia drzeworytu. Warsztaty dla dzieci w Bobrku, Gorzowie i Chełmku

https://faktyoswiecim.pl/dzieje-sie/kultura-i-rozrywka/beata-skoczen-marchewka-o-tworczosc-bobreckich-obraznikow/

 

 

Najnowsze realizacje wideo