Blisko 20 lat współpracy Oświęcimia z włoskim Cori – FOTO

Jakub Konior  |   Fakty  |   19 marca 2017 07:47
Udostępnij

Współpraca pomiędzy Oświęcimiem, a 11-tysięcznym miasteczkiem Cori trwa nieprzerwanie od  20 lat, teraz zdecydowano się na jej sformalizowanie. Na umowie partnerskiej widnieją  podpisy Janusza Chwieruta, prezydenta Oświęcimia i Tommaso Conti, burmistrza Cori. 

Kooperacja oparta jest głównie o pamięć i przesłanie, jakie wypływają z KL Auschwitz.  Jak to zwykle bywa, w takich przypadkach, stoją za tym również ludzie. Współpraca skierowana jest na wzajemne poznanie mieszkańców oraz historii obu miast.

– Nasze kontakty sięgają końca dziewięćdziesiątych lat minionego wieku. Wtedy Pietro Vitelli, ówczesny burmistrz Cori, spotkał się na konferencji w Atenach z prezydentem Oświęcimia Andrzejem Telką – relacjonuje prezydent Oświęcimia, Janusz Chwierut. Przybliżając tym samym początki wzajemnych kontaktów partnerskich.

– Dzisiejszy Oświęcim jest odpowiedzią dla Auschwitz. Stanowi sprzeciw ludzkości wobec zła – mówił Tommaso Conti, burmistrz Cori podczas ceremonii w kompleksie Santa Oliva.

Partnerstwo z Oświęcimiem jest jak uścisk z ludzkością. Oświęcim jest przykładem dla społeczeństw, dla Europy, dla Włoch, dla Cori dla wszystkich.

– Jest wiadomością w butelce, dryfującą w dziejach historii, która nigdy się nie zgubi. To uniwersalne przesłanie ważne dla wszystkich, a więc i mieszkańców Cori – kontynuuje Tommaso Conti.

Grupy młodych Włochów przyjeżdżały do KL Auschwitz w ramach programu edukacyjnego „Pociąg Pamięci”.  Z czasem coraz bardziej byli zainteresowani miastem, jego historią, codziennym życiem oraz ludźmi, którzy tu mieszkają.

Chęć wzajemnego poznania doprowadziła do wymiany mieszkańców Grodu nad Sołą. Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim „ Hajduki”, pływacy niepełnosprawni z UKP Unia Oświęcim czy artyści z Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury  „Grupa na Zamku” gościli w Cori.

Z kolei mieszkańcy Oświęcimia mieli okazję zobaczyć wspaniały pokaz rzucania flagami w wykonaniu grupy sbandieratorów.  Posmakować  typowo włoskich potraw serwowanych na oświęcimskim rynku przez kucharzy z partnerskiego miasta Cori  podczas Jesieni Oświęcimskiej.

– Gościliśmy też chór Lumina Vocis i grupę rekonstrukcyjną Tres Lusores. Stąd było już blisko do sformalizowania naszej wzajemnej wymiany – podsumowuje Janusz Chwierut.