polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fot. Paweł Wodniak
Dziesiątki młodych ludzi skorzystało z mobilnego miasteczka komunikacyjnego, które do Brzeszcz przywiozło Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego. Inicjatywie patronowały Fakty Oświęcim.
W miasteczko ruchu drogowego ze skrzyżowaniami, rondami, przejściami dla pieszych, znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną zamieniła się Hala Sportowa w Brzeszczach. Jeździli po nim głównie uczniowie szkół podstawowych z całej gminy.
Przez kilka godzin miasteczko było otwarte dla wszystkich i był to, jak się okazało, strzał w dziesiątkę. Do hali przybyło ponad sto dzieci w różnym wieku. Najmłodszy cyklista poruszał się rowerkiem biegowym. To bicykl na którym trzeba odpychać się nogami.
Młodzi ludzie pokonywali ulice i skrzyżowania pod czujnym okiem policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Funkcjonariusze od czasu do czasu ręcznie kierowali ruchem, pokazując w jaki sposób należy się wtedy poruszać i na jakie gesty trzeba zwracać uwagę.
– Tak jak na prawdziwej drodze od czasu do czasu dochodziło do drobnych kolizji, lecz wtedy policjanci wyjaśniali jakie błędy popełnili rowerzyści czy piesi i jak w przyszłości ich unikać – mówi aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej komendy.
W miasteczku zorganizowano też turniej „Bezpieczny rowerzysta”, w którym wzięły udział trzyosobowe drużyny, reprezentujące szkoły podstawowe z gminy Brzeszcze. Najpierw była część teoretyczna. Później przejazdowi młodych rowerzystów i umiejętności zastosowania przepisów ruchu drogowego w praktyce bacznie przyglądali się młodsi aspiranci Grzegorz Czopek i Łukasz Madeja z oświęcimskiej drogówki.
Mundurowi staranie notowali wszystkie błędy, a po ich podsumowaniu okazało się, że przepisy ruchu drogowego najlepiej znają i potrafią zastosować w praktyce uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Skidziniu. Drugą lokatę zajęła SP w Przecieszynie, a trzecią SP w Jawiszowicach. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody.
Pomysłodawcą i organizatorem tej imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Bezpiecznej Motoryzacji MotoGalicja przy wsparciu Wydziału Edukacji Gminy Brzeszcze i Ośrodka Kultury w Brzeszczach. Mobilne miasteczko przywiozło Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego w Warszawie, którego prezes Boris Poleganow był gościem specjalnym tego przedsięwzięcia.
Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych w Polsce. Od momentu powstania w 2000 roku przez siedem lat było afiliowane przy Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Ministerstwie Transportu.
W maju 2007 stało się stowarzyszeniem i od tej pory jest niezależną instytucją skupiającą przedstawicieli trzech sektorów życia publicznego – biznesu, rządu i organizacji pozarządowych. Partnerstwo jest członkiem Global Road Safety Partnership (GRSP) w Genewie, czyli międzynarodowej organizacji pracującej na rzecz trwałego ograniczenia liczby wypadków drogowych w krajach przechodzących proces transformacji.
W Polsce stowarzyszeniu patronują Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Bank Światowy.