Awantura o zaproszenia na obchody wyzwolenia Auschwitz

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   17 stycznia 2019 14:00
Udostępnij

Zbliża się kolejna rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Przedstawiciele jednej z organizacji nie będą mile widziani na obchodach.

Na początku grudnia Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych zwróciło się do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau o przyznanie 30 zaproszeń na obchody 74. rocznicy wyzwolenia obozu.

Dyrekcja Muzeum odmówiła tej prośbie, powołując się na wydarzenia sprzed roku, których uczestnikami byli członkowie stowarzyszenia.

Stowarzyszenie odwołało się od decyzji Piotra M. A. Cywińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremiera Piotra Glińskiego.

Interpelację do ministra skierował w tej sprawie Józef Brynkus, poseł z Kukiz’15.

Minister Gliński i jego zastępca Jarosław Sellin spotkali się z przedstawicielami SRPOOK. Wicepremier podkreślił, że na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nie ma zakazu wnoszenia polskich flag. Jedynym ograniczeniem mogą być względy bezpieczeństwa i porządkowe związane z organizacją uroczystości. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że uroczystości rocznicowe są zbyt ważnym wydarzeniem, aby wokół nich dochodziło do niepotrzebnych incydentów.

Po spotkaniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że stowarzyszenie otrzyma zaproszenia na uroczystości w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.

 

 

Najnowsze realizacje wideo