polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Delegacja władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele uczciła 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz. Fot. Paweł Sawicki / Muzeum Auschwitz
Tego dnia Niemcy deportowali do Auschwitz grupę 728 Polaków z więzienia w Tarnowie. Żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także polscy Żydzi otrzymali numery od 31 do 758.
Od 2006 roku 14 czerwca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
„Ze względu na bezprecedensową sytuację zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią koronawirusa upamiętnienie rocznicy miało inny niż pierwotnie planowano charakter. Nie były to zatem obchody o charakterze masowym. Wiele zaplanowanych wydarzeń, zwłaszcza wystawienniczych, odbywało się i nadal odbywa w przestrzeni internetowej” – mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wszystkie materiały przygotowane na tegoroczne obchody można znaleźć na specjalnie przygotowanej przez Muzeum stronie internetowej.
Na terenie Miejsca Pamięci odbyło się symboliczne upamiętnienie pierwszego transportu. Wzięły w nim udział Lucyna Adamkiewicz i Barbara Wojnarowska-Gautier, byłe więźniarki obozu Auschwitz oraz delegacje władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele.
Indywidualnie upamiętnił 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
x-news