8 czy 9 maja? Kiedy zakończyła się wojna w Europie? – FILMY

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   9 maja 2019 12:41
Udostępnij

Niemcy dwa razy, dzień po dniu podpisywali akt kapitulacji. II wojna w Europie zakończyła się dla większości 8 maja, a dla Sowietów dzień później.

7 maja 1945 roku o godzinie 2.41 akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec podpisali admirał Hans-Georg von Friedeburg i generał Alfred Jodl. Przerwanie walk miało nastąpić 8 maja o godzinie 23.01.

Zbyt niski szczebel

Jednak Józef Stalin nie uznał tej formy kapitulacji, dokonanej w kwaterze naczelnego dowództwa alianckich sił ekspedycyjnych w Reims we Francji. Zdaniem sowieckiego dyktatora sygnatariusz dokumentu z ramienia Armii Czerwonej był zbyt niskiego szczebla.

Stalin zażądał ponowienia aktu kapitulacji, jednak w obecności przedstawicieli naczelnych dowództw czterech głównych państw sojuszniczych. Dokument z tymi samymi warunkami, które alianci narzucili Niemcom dzień wcześniej w Reims, sygnatariusze podpisali 8 maja w Berlinie o godzinie 22.30.

Dzień Zwycięstwa

Ze względu na różnicę czasu, w Moskwie była to już godzina 0.30 następnego dnia, a więc 9 maja. Dlatego też Dzień Zwycięstwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i kraje satelickie niegdyś, a obecnie Rosja obchodzi właśnie 9 maja.

Należy pamiętać, że 8 maja to dzień zakończenia działań wojennych w Europie. Tak naprawdę II wojna światowa skończyła się 2 września 1945 roku kapitulacją Cesarstwa Japonii.

Antoni Łapiński

Weteranów II wojny światowej z roku na rok jest coraz mniej. Odchodzą, dożywając niejednokrotnie sędziwego wieku. Warto zatem ich wysłuchać, gdyż są niezwykłymi świadkami historii

Pułkownik Antoni Łapiński najpierw, wraz z rodziną, trafił do łagru. Po katorżniczej pracy przedostał się do oddziałów generała Władysława Andersa.

„Wyglądaliśmy jak zjawy. Gdy przedostaliśmy się do Persji, zaopiekowali się nami Brytyjczycy. Dali opiekę medyczną, karmili. Dzięki temu stanęliśmy na nogi” – wspomina pułkownik Łapiński.

Pod Monte Cassino służył jako sanitariusz w słynnym „Domku Doktora”.

x-news

Włodzimierz Cieszkowski

Także pułkownik. Do wojska trafił jako kierowca. Obecnie prezes Krajowego Związku Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie.

x-news

Zobacz również:

74 lat temu skończyła się wojna. Poznajcie stuletniego weterana – FILM

 

Najnowsze realizacje wideo