50 tysięcy złotych na renowację Grobu Nieznanego Żołnierza

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   24 sierpnia 2018 12:39
Udostępnij

Blisko 50 tysięcy złotych oświęcimski magistrat wydał na renowację Grobu Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu.

„ To pierwsze od dłuższego czasu prace o tak dużym zakresie, które objęły taras, cokół oraz krzyż. W trakcie kilku tygodni konserwatorzy wymienili podłoże pomnika, przeprowadzili zabiegi wzmacniające w obrębie krzyża” – informuje Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka oświęcimskiego magistratu – „Uzupełnili też ubytki w lastriko i metalu oraz przeprowadzili estetyzację poprzez scalenie i retusz kolorystyczny. Pomnik był poddany również zabiegom konserwacyjnym.

Akt erekcyjny pod nowy pomnik na placu Tadeusza Kościuszki wmurowano 22 lipca 1967 roku. Zwieńczeniem obiektu była płyta z płaskorzeźbą dwóch żołnierzy. W krypcie pomnika znalazła się płyta z 1925 roku, która początkowo znajdowała się na rynku.

W 1992 roku pomnik częściowo przebudowany

„Zdemontowano wówczas płaskorzeźbę przedstawiającą żołnierzy z pepeszą i dwie płyty z brązu z napisami umieszczonymi w 1988 roku. W ich miejsce przy zachowaniu podstawy pomnika umiejscowiono order Virtuti Militari” – dodaje rzceczniczka – „Na płycie pomnika umieszczono replikę płyty z brązu z 1925 roku”.

Symboliczne cztery urny

11 listopada 1992 roku podczas uroczystej ceremonii do krypy grobu złożono cztery urny z ziemią: z pól bitwy pod Rajskiem (1939) i pod Proszowicami (1939 ) oraz cmentarza Orląt Lwowskich, obrońców Kresów Wschodnich ( 1918-1921) i miejsca zamordowania oficerów polskich w Katyniu ( 1940).

Od 1992 roku obiekt nosi nazwę Grób Nieznanego Żołnierza