polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Zbiorowa mogiła żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu. Fot. Paweł Wodniak
Jak przypomina historyk Adam Cyra, w operacji oświęcimskiej brała udział bezpośrednio 100. Lwowska Dywizja Strzelecka, wchodząca w skład 60. Armii 1. Frontu Ukraińskiego.
Czerwonoarmiści wyzwolili Oświęcim i wkroczyli do obozów Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i Auschwitz III-Monowitz 27 stycznia 1945 roku. To była sobota. Żołnierze zastali w nich tylko około 7.000 więźniów. Chorych i wycieńczonych dzieci, kobiet i mężczyzn.
W obozach, jak podaje Adam Cyra, zostali ci, którzy nie byli w stanie uczestniczyć w morderczym, pieszym marszu ewakuacyjnym, zwanym Marszem Śmierci.
„W działaniach wojennych, mających na celu wyzwolenie KL Auschwitz i miasta Oświęcimia, poległo lub zmarło z odniesionych ran 231 żołnierzy sowieckich. Ich szczątki po wojnie ekshumowano z terenów gromad Rajsko, Polanka Wielka, Grojec, Dwory, Brzezinka, Babice, gminy Osiek oraz miasta Oświęcimia. W 1948 roku pochowani zostali w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu” – mówi Adam Cyra.
Wśród poległych podczas tej operacji z 100. Lwowskiej Dywizji Strzeleckiej było prawdopodobnie kilku Polaków, wcielonych z poboru do Armii Czerwonej. Mogli to być: Włodzimierz Duda ze Lwowa, Piotr Kurelas i Eugeniusz Żuk z okolic Lwowa, Józef Mielnik z okolic Drohobycza, Włodzimierz Mielnik z Kamionki Strumiłowej oraz Józef Ataczuk i Józef Rarycki z okolic Kamieńca Podolskiego.