1 września, razem, a jednak osobno – FILM, FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   1 września 2018 16:21
Udostępnij

W 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Oświęcimiu odbyły się dwie uroczystości. To pierwszy taki 1 września w mieście nad Sołą w wolnej Polsce.

Miasto tradycyjnie zorganizowało obchody w samo południe na placu Kościuszki przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie delegacje przeszły na cmentarz parafialny, gdzie uczcili poległych za ojczyznę w latach 1914-1918, 1918-1921, 1939-1945 i obrońców Oświęcimia z września 1939 roku.

„Prezydent miasta Janusz Chwierut zaprasza delegacje i poczty sztandarowe szkół, stowarzyszeń, zakładów pracy oraz mieszkańców do udziału w uroczystości” – głosił komunikat oświęcimskiego magistratu.

Tymczasem Zbigniew Starzec, starosta oświęcimski, zdecydował się uczcić bohaterów wojennych, zwłaszcza z września 1939 roku, o godzinie 4.45, o której to hitlerowska machina wojenna ruszyła na Polskę.

Włodarz powiatu pytany przez Fakty Oświęcim o rozłam (wszak wystartowała już kampania wyborcza, w której obaj panowie walczą o fotel prezydenta Oświęcimia) odpowiada, że czegoś takiego nie ma.

„Ale bardzo proszę napisać to, co powiem: A czy ja powiedziałem, że nie będę o 12? Przecież ja tego nie powiedziałem, nie napisałem. Zaprosiłem na godzinę 4.45, żeby uczcić godzinę wybuchu II wojny światowej. W południe oczywiście będę z delegacją powiatu” – zapewnił nas w piątek wieczorem Zbigniew Starzec, podkreślając, że zaprosił wszystkich, w tym Janusza Chwieruta.

Jednak prezydent miasta z zaproszenia nie skorzystał. O tym, że Janusza Chwieruta nie będzie o 4.45 na placu Kościuszki, wiedzieliśmy już wczoraj rano.

„Zgodnie z uchwałą rady miasta w sprawie organizacji w mieście obchodów świat narodowych oraz innych rocznic i świąt, prezydent będzie na placu Kościuszki o godzinie 12” – powiadomił nas oświęcimski magistrat.

Starosta słowa dotrzymał. Delegacja władz powiatu po porannym zapaleniu zniczy na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i ułożeniu ich w biało-czerwoną flagę, w samo południe wróciła na plac Kościuszki.

Oczywiście kwiaty i wieńce złożyły wszystkie obecne delegacje. Towarzyszyły im poczty sztandarowe. Po uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie także uczcili poległych żołnierzy.

 

 

Poniżej zdjęcia z godziny 4.45 wykonane i udostępnione eFO przez Jakuba Przewoźnika