Więcej dłużników układa się z ZUS

Marcin Cichowski  |   Fakty,Styl życia  |   29 sierpnia 2018 13:06
Udostępnij

Coraz więcej przedsiębiorców z zaległościami wobec ZUS spłaca należność w formie rat. W ciągu dwóch ostatnich lat liczba układów ratalnych wzrosła o 25 procent.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomaga klientom, którzy mają problem z terminowym opłaceniem składek. W przypadku trudności finansowych przedsiębiorca może wystąpić do Zakładu z wnioskiem o układ ratalny.

Z danych oddziału ZUS w Chrzanowie wynika, że z roku na rok wzrasta liczba klientów korzystających z tej formy pomocy  spłaty należności. W połowie 2018 roku, chrzanowski ZUS zawarł 807 układów ratalnych, dla porównania w połowie roku 2016 było ich 625, zaś w połowie roku 2017 – 599.

„Dłużnicy starający się o raty mają ułatwione zadanie ponieważ znacznie ograniczono zakres dokumentów niezbędnych do przyznania ulgi” – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim – „Warunkiem udzielenia układu ratalnego jest wystąpienie do ZUS z odpowiednim wnioskiem oraz dostarczenie dokumentów niezbędnych do oceny sytuacji finansowej płatnika”.

Dane dla inspektoratu w Oświęcimiu:

Pierwsza połowa 2018 – 227
Pierwsza połowa 2017 – 124
Pierwsza połowa 2016  – 112

„Tutaj wzrost jest jeszcze bardziej imponujący. W ciągu dwóch ostatnich lat liczba układów ratalnych podwoiła się” – mówi rzeczniczka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprościł również formularze i język używany w kontaktach z klientami.  Ponadto przedsiębiorca, który ma kłopoty finansowe może liczyć na pomoc doradcy ds. ulg i umorzeń. Doradca pomaga przy kompletowaniu dokumentów i składaniu wniosku oraz prowadzi krok po kroku przez wszystkie inne formalności.

„Rozłożenie należności z tytułu składek na raty daje możliwości uregulowania tych należności w dłuższym okresie czasu, uzgodnionym z ZUS, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia w trybie egzekucji” – dodaje Anna Szaniawska – „Harmonogram spłaty zadłużenia, określający m.in. liczbę rat, uzależniony jest od możliwości płatniczych zobowiązanego i ma na celu umożliwienie dalsze funkcjonowanie przedsiębiorcy na rynku”.

Najnowsze realizacje wideo