polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
„Kiedy w domu pojawia się Alzheimer to choruje cała rodzina. Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia. W Polsce cierpi na nią ok.200 000 osób, zazwyczaj po 60. roku życia. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala na zapewnienie chorym odpowiedniej opieki i leczenia” informuje Agata Lorek, dyrektor Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu.
Alzheimer to choroba neurodegradacyjna, można ją porównać do rdzewienia mózgu. Typowe objawy to znaczne deficyty funkcji poznawczych, zaburzenia zachowania oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu chorego. 70 proc. opiekunów chorych na Alzheimera cierpi na przewlekły stres, połowa choruje na depresję. Są uwiązani do swoich podopiecznych, praktycznie zniewoleni jeszcze wiele lat po śmierci chorego, często sami umierają przedwcześnie.
„Podczas szkolenia rodziny dowiedzą się kiedy zapominanie staje się chorobą, jakie są czynniki ryzyka choroby Alzheimera, działania profilaktyczne i leczenie. Opiekunowie usłyszą także wiele cennych wskazówek jak organizować opiekę nad chorym oraz jak radzić sobie z Zespołem Wypalenia Opiekunów. Szkolenie poprowadzi Daniel Wójcik, doświadczony trener, psycholog kliniczny z Wrocławskiego Centrum Alzheimerowskiego” dodaje Agata Lorek.
W ramach projektu Dzienny Dom Pomocy planuje organizację cyklicznych szkoleń wzmacniających kompetencje opiekuńcze rodzinnych opiekunów, kolejne spotkanie już w pierwszym kwartale 2018. W ośrodku uruchomiona została także grupa wsparcia dla opiekunów, która spotyka się raz w miesiącu.
By umożliwić udział opiekunów w szkoleniach i grupie wparcia ośrodek na ten czas oferuje usługi opiekuńcze nad chorym w domu.