polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale potrzebne jest wcześniejsze zgłoszenia. Szkolenie rozpocznie się w sobotę 19 maja w godzinach 9-13 w Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu przy ulicy Czecha 8.
„To tylko niektóre schorzenia, które mogą skazać bliską osobę na wielotygodniowe, a nawet wieloletnie przebywanie w łóżku. Opieka nad leżącym dorosłym jest wyjątkowo trudna. Nie tylko wymaga określonej wiedzy, dużej siły fizycznej i cierpliwości, ale również odpowiedniego podejścia do samego podopiecznego” – informuje Agata Lorek, dyrektor Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu – „Często także wiąże się z całkowitą reorganizacją życia opiekuna. Poważna choroba, szczególnie kiedy spada niespodziewanie, jest sytuacją bardzo trudną dla najbliższych, którzy decydują się na opiekę nad obłożnie chorym w domu. Pojawia się stres, rozpacz, a często i bezradność”.
Warsztaty w znacznej części poświęcone będą podstawowym aspektom związanym z pielęgnacją ciała chorego. Podczas spotkania poruszony zostanie również bardzo ważny temat jakim są odleżyny i sposoby im zapobiegania. Opiekunowie zostaną także zapoznani z zasadami żywienia osób niesamodzielnych, w tym zagadnieniem karmienia, zachłyśnięć, żywienia pozajelitowego. Podczas szkolenia zostaną poruszone kwestie aranżacji przestrzeni w domu stosownie do potrzeb niesamodzielnej osoby starszej, z uwzględnieniem rodzaju niesprawności oraz wykorzystania sprzętu wspomagającego codzienną opiekę nad starszą osobą niesamodzielną.
Opiekunowie osób z zaburzeniami o charakterze otępiennym poznają także podstawowe zasady opieki, tworzenia bezpiecznego i przyjaznego osobie chorej środowiska, postępowania z osobami w zaawansowanym stadium otępienia. Uczestnicy, za pomocą specjalnych okularów, będą mogli zobaczyć świat oczami osoby chorej na chorobę Alzheimera, a tym samym lepiej zrozumieć chorego.
„Podczas spotkania przedstawione zostaną także metody wspomagające opiekunów w organizacji dnia osoby niesamodzielnej, w jaki sposób umożliwić podopiecznemu codzienną aktywność i kontakty z innymi ludźmi, jak wypełnić czas osobie niepełnosprawnej czy przewlekle chorej” – mówi Agata Lorek.
Szkolenie oprócz zdobywania wiedzy i nabywania praktycznych umiejętności radzenia sobie w nowej rzeczywistości przez opiekunów, jest okazją do spotkania ludzi, którzy tak jak oni borykają się na co dzień z podobnymi problemami.
„W ramach projektu dwa razy w roku zapraszamy rodzinnych opiekunów na szkolenia wzmacniające kompetencje opiekuńcze, a bieżące wsparcie można otrzymać podczas comiesięcznych spotkań grupy wsparcia. Na czas udziału opiekuna w grupie lub szkoleniu ośrodek oferuje usługi opiekuńcze nad chorym w domu” – dodaje Agata Lorek.