polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
„Projekt jest skierowany do tych młodych rodziców, którzy chcą wrócić do pracy lub mają już posadę, ale ich zatrudnienie jest w jakiś sposób zagrożone. Chcemy pomóc zapewnić im najlepszą możliwą opiekę dla ich dziecka, dzięki czemu będą mogli ze spokojną głową zająć się swoimi zawodowymi wyzwaniami” – mówi Jacek Krupa, marszałek Małopolski.
Projekt skierowany jest do Małopolan. O dopłatę do niani mogą ubiegać się rodzice, którzy ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem w wieku do trzech lat, nie mogą podjąć pracy lub utrzymać obecnej posady. O pomoc mogą się również starać rodzice wracający z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego.
W czasie rekrutacji będą szczególnie preferowane także te osoby, które mieszkają na terenie gminy o ograniczonym dostępie do żłobków czy klubów malucha. Na dodatkowe punkty mogą liczyć również niepełnosprawni rodzice, bądź ci mający pod opieką niepełnosprawne dziecko w wieku do trzech lat. Podobnie rodzice samotnie wychowujący małe dzieci.
Małopolska Niania 2.0 to dwie opcje wsparcia: na zatrudnienie niani dla dziecka będzie można otrzymać 1500 zł/m-c (wsparcie podstawowe) lub 2 100 zł/m-c (wsparcie podwyższone – dla rodzin znajdujących się w trudniejszej sytuacji materialnej, tj. spełniających kryterium dochodowe zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci). Wsparcie będzie można otrzymać przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. Przewiduje się, że w ramach obecnego naboru z dofinansowania skorzysta 216 rodziców. Kolejne nabory będą ogłaszane w kolejnych latach.
Rodzic, który zakwalifikuje się do Małopolskiej Niani 2.0, ale w momencie otrzymania decyzji nie będzie miał pracy, musi w ciągu trzech miesięcy znaleźć zatrudnienie i odpowiednio je udokumentować.
„Przygotowując się rok temu do uruchomienia pilotażu Małopolskiej Niani dokładnie sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja z dostępem do opieki nad dziećmi do lat trzech. Okazało się, że w części gmin to ogromny problem, z którym niestety niewiele się robi. Z drugiej strony w badaniu opinii rodzice z Małopolski jednoznacznie wskazali, że najlepszą formą opieki nad ich dzieckiem byłaby niania – na którą niestety ze względu na domowe finanse, nie mogą sobie pozwolić. Postanowiliśmy rozwiązać oba problemy, uruchamiając pierwszy w kraju program dopłat do niani” – dodaje Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski.
Wnioski o przyznanie wsparcia na dofinansowanie kosztów zatrudnienia niani przyjmowane są do 8 października, do godziny 16. Dokumenty można składać:
– za pomocą poczty elektronicznej (przesłanie podpisanego skanu wypełnionego wniosku oraz załączników na adres mailowy: niania@rops.krakow.pl),
– za pomocą poczty tradycyjnej na adres: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, ul. Piastowska 32, 30-070 Kraków (decyduje data i godzina wpływu do ROPS),
– osobiście – w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.
Regulamin naboru i uczestnictwa w projekcie, wzór wniosku o przyznanie wsparcia, a także minimalny wzór umowy uaktywniającej zawieranej z nianią są dostępne na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie w zakładce: „Małopolska Niania 2.0”.