Laserowa korekcja wzroku – czym jest i kto może się jej poddać?

Redakcja eFO  |   Styl życia  |   7 lipca 2021 08:03
Udostępnij

Twoja wada wzroku utrudnia Ci życie i codzienne funkcjonowanie? Masz już dosyć noszenia okularów albo soczewek kontaktowych?

Na szczęście jest na to rada, w postaci bezpiecznej i trwałej alternatywy. Jeszcze kilkanaście lat temu byłoby nie do pomyślenia, a dziś laserowa korekcja wzroku to standard, na który decyduje się coraz więcej osób. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do takiego zabiegu i gdzie warto go wykonać.

Na czym polega laserowa korekcja wzorku?

Laserowa korekcja wzroku polega na modelowaniu i zmianie kształtu rogówki oka. Specjalny laser (ekscymerowy lub femtosekundowy) poprawia i wyostrza widzenie, dzięki dostosowaniu rogówki w taki sposób, by załamywane przez nią promienie mogły padać bezpośrednio na siatkówkę. Poprawa widzenia jest widoczna natychmiast po wykonanym zabiegu.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

By poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku, nie musisz spełniać specjalnych wymagań. Wystarczy być w wieku od 20 do 60 lat (a do presbyopii po 40 r.ż.). Twoja wada wzroku powinna być na stabilnym poziomie od minimum roku.

 

 

Oto lista wad, które można skorygować laserem:

– nadwzroczność (0,5 D – +6 D),

– krótkowzroczność (0,5 D – -10 D),

– astygmatyzm ( do 5 D),

– starowzroczność (presbyopia).

Korekcję ogranicza nie tylko wielkość wady wzroku, ale także grubość i kształt rogówki pacjenta. Dlatego też przed jej dokonaniem należy udać się na konsultację, podczas której lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, badanie diagnostyczne i – jeśli to będzie możliwe – zakwalifikuje do zabiegu.

Laserowa korekcja wzroku jest wykonywana tylko raz w życiu, bez potrzeby jej powtarzania. Jeśli zostanie przeprowadzona w profesjonalnym gabinecie, da gwarancję najlepszych efektów i braku powikłań po zabiegu.

Jak przebiega zabieg i jak się do niego właściwie przygotować?

Laserowa korekcja wzroku odbywa się bez narkozy, jednak jest całkowicie bezbolesna. W celu znieczulenia podaje się pacjentowi krople do oczu. Aby zabezpieczyć powieki przed mruganiem, na oko zakłada się specjalną rozwórkę. Całość trwa kilkanaście minut, a sama korekcja laserem – kilkanaście sekund. Godzinę po zabiegu można już wrócić do domu.

Zalecenia po korekcji

Nie jest wskazana intensywna praca na minimum tydzień po korekcji. Na dwa miesiące trzeba się też powstrzymać od kąpieli w morzu czy nawet w basenie. Dwa tygodnie po zabiegu nie należy wykonywać makijażu oczu.

Mimo kilku zasad, których należy się trzymać po dokonanej korekcie, efekty są warte wszelkich poświęceń. Ta skuteczna metoda, dla poprzednich pokoleń nieosiągalna, jest dziś prawdziwą szansą dla większości osób z wadami wzroku. Warto korzystać z dobrodziejstw postępu medycyny i poddać się zabiegowi, by już na zawsze widzieć świat idealnie ostry i wyraźny.

Najnowsze realizacje wideo