Jak pozbyć się alergenów z domu?

Materiał sponsorowany  |   Styl życia  |   26 lipca 2022 07:44
Udostępnij

Wiosna to dla wielu osób długo wyczekiwany czas. Przyroda budzi się do życia, dni stają się dłuższe, a na zewnątrz panuje przyjemna temperatura.

Niestety nie wszyscy mogą być z tego zadowoleni. Wiosna to bardzo ciężki czas dla alergików. To właśnie wtedy zaczynają pylić trawy, a także wiele gatunków drzew, które stają się przyczyną alergicznego kataru czy kaszlu. Niestety pyłki roślin w bardzo łatwy sposób się rozprzestrzeniają i bez przeszkód mogą dostać się także do naszego mieszkania. Jak sobie z nimi radzić? Czy istnieje skuteczny sposób na pozbycie się alergenów z domu? 

Alergeny w domu – co robić? 

Wiele osób uważa, że znacznie więcej alergenów znajduje się na zewnątrz. Są to chociażby wspomniane pyłki roślin, które wraz z nadejściem wiosny stają się prawdziwą zmorą alergików. Niestety nie jest to w pełni prawdziwe stwierdzenie. Nasze domy i mieszkania również mogą kryć w sobie niezliczone ilości alergenów, które kumulują się na dywanach, obiciach mebli, pościeli czy dziecięcych zabawkach. Można do nich zaliczyć roztocza obecne w kurzu, sierść zwierząt czy grzyby i pleśnie, które są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.  

Katar sienny, kaszel, łzawienie oczu, a nawet problemy z oddychaniem czy zmiany skórne w postaci AZS – to wszystko może być wynikiem obecności alergenów w najbliższym otoczeniu, co obniża odporność i w znacznym stopniu wpływa na komfort życia. By nie dopuścić do skumulowania alergenów w mieszkaniu, należy działać konsekwentnie. 

Krok 1: sprzątaj regularnie 

Jeśli mamy w domu alergika, regularnie sprzątanie powinno wejść Ci w nawyk. Tylko w ten sposób unikniesz nagromadzenia się drobinek kurzu, w których czyhają alergeny. Powierzchnie, na których szybko gromadzi się kurz, przecieraj wilgotną ściereczką z mikrofibry. Możesz skorzystać także ze specjalnych środków czystości, stworzonych z myślą o alergikach.  

Twoim sprzymierzeńcem bez wątpienia okaże się dobrej jakości odkurzacz. Najlepiej sięgnąć po taki, który został zaprojektowany w oparciu o potrzeby alergików. Będzie to na przykład odkurzacz z technologią UV, jaki w swojej ofercie posiada marka Electrolux. Dzięki zastosowaniu technologii UV, a także 5-stopniowej filtracji powietrza usuwa znacznie więcej alergenów niż standardowe odkurzacze. 

Krok 2: zadbaj o jakość powietrza w domu 

Zła jakość powietrza w domu również może wpływać na nasilanie się objawów alergii. W tym przypadku znaczna część osób jest zdania, że to powietrze na zewnątrz jest o wiele bardziej zanieczyszczone niż to, którym oddychamy w domu. Nie zawsze okazuje się to prawdą. Warto pamiętać, że zanieczyszczenia powietrza z zewnątrz z łatwością mogą przedostawać się do naszych mieszkań. Oprócz tego nie należy zapominać o ilości alergenów, jaka już może znajdować się w naszych wnętrzach (wspomniane roztocza, sierść zwierząt itd.). 

Jak poprawić jakość powietrza w domu? Po pierwsze warto zwrócić uwagę na panującą w nim wilgotność. Zarówno zbyt suche, jak i wilgotne powietrze nie jest wskazane. Warto jednak mieć na uwadze, że wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które również są silnymi alergenami. Po drugie, by mieć pewność, że powietrze w naszym domu jest czyste, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza.  

Krok 3: często zmieniaj pościel 

Jednym z miejsc, w którym uwielbiają gromadzić się roztocza, jest nasza pościel. Kiedy śpimy przez kilka godzin przykryci kołdrą lub kocem, roztocza z łatwością mogą nasilać objawy alergii. Jak pozbyć się ich z pościeli? Podstawą jest dbanie o jej czystość i częsta zmiana na świeżą. By uniknąć rozprzestrzeniania się roztoczy, pościel najlepiej prać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Niektóre pralki posiadają także specjalne programy antyalergiczne z odpowiednimi ustawieniami.

Pomocne może okazać się skorzystanie z proszków i płynów do prania odpowiednich dla alergików lub neutralizujących aktywność roztoczy. Oprócz częstej zmiany pościeli w sypialni, pamiętaj także o poduszkach, które znajdują się na kanapach i fotelach w salonie lub pokojach gościnnych.  

 

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .