CommLED wprowadza na rynek innowacyjne urządzenie w technologii UVC LED do zwalczania wirusów i bakterii

PAP Sponsorowane  |   Styl życia  |   23 lutego 2021 09:29
Udostępnij

Dezynfekująca lampa przepływowa UVC LED produkowana przez polską firmę CommLED z Gliwic może stanowić znaczące wsparcie w walce z pandemią koronawirusa. Urządzenie oparte na bezpiecznej i przyjaznej dla środowiska technologii ledowej mogłoby znaleźć zastosowanie w odkażaniu placówek medycznych, szkół, przedsiębiorstw i szeroko pojętego sektora handlu i usług.  

„Wywodzimy się z rynku oświetleniowego i od wielu lat zaopatrujemy koncerny i przedsiębiorstwa międzynarodowe realizując modernizacje oświetlenia starego typu na nowoczesne w technologii LED. Kiedy pojawiły się pierwsze informacje na temat koronawirusa, rozpoczęliśmy rozmowy na temat możliwości wykorzystania tej technologii w walce z wirusami ” – wyjaśnia Tomasz Rusinowski, prezes śląskiego CommLED’u. 

Urządzenie, które otrzymało certyfikat Państwowego Zakładu Higieny, zostało również zbadane pod względem skuteczności działania w niezależnym instytucie badawczym. „Wykonaliśmy badania skuteczności uzyskując raport dotyczący działania lampy na konkretne bakterie. Naszą oprawę z diodami LED umieszczano na określonych wysokościach nad bakteriami (15 cm, metr i 2 metry) i okazało się, że w ciągu godziny, a nawet w krótszym czasie, wszystkie drobnoustroje zostały unieszkodliwione” – tłumaczy Rusinowski. 

 

CareCOMM – CommLED Solutions sp. z o.o.

 

„Mamy świadectwo tego, że nasze lampy CareComm eliminują zarówno powszechne, jak i lekooporne bakterie takie jak Escherichia Coli, Salmonella Typhimurium czy Paeninibacillus azoreducens” – mówi prezes śląskiego CommLED’u. „Na świecie są już badania, z których wynika, że długość fal 270-280 nm emitowanych przez lampy UVC eliminuje także wirusa Sars-Cov-2”- podkreśla.  

CommLED wytwarza trzy rodzaje urządzeń dezynfekujących – takie, które odkażają powierzchnie przedmiotów, również z papieru (dokumenty, opakowania), dezynfekujące powietrze (jak wprowadzona obecnie lampa przepływowa) oraz pełniące obie te funkcje jednocześnie. 

Choć bakteriobójcze i wirusobójcze właściwości promieniowania UVC są znane już od dawna, to używana dotychczas „stara technologia” znacznie ograniczała jego zastosowanie.

 

CareCOMM – CommLED Solutions sp. z o.o.

 

Tradycyjne świetlówki UVC wytwarzają w trakcie użytkowania ozon, który może stanowić zagrożenie, a do tego zawierają rtęć i ołów. Są też podatne na uszkodzenia. Takich problemów nie stwarzają innowacyjne urządzenia w technologii UVC LED produkowane przez gliwicką firmę. Do tego działają bez konieczności serwisowania 5 razy dłużej niż tradycyjne świetlówki. 

„Wprowadzana na rynek lampa przepływowa zasysa powietrze, następnie przechodzi ono przez komorę dezynfekcyjną, gdzie jest naświetlane ledami UVC bez produkowania ozonu i z drugiej strony urządzenia powietrze wypływa już oczyszczone” – opisuje zasadę działania lampy Joanna Piec-Gajewska, dyrektor firmy ds. CareComm.  

Lampa śląskiego producenta w całości wyprodukowana jest w Polsce i jest pierwszym tego rodzaju urządzeniem na polskim rynku. Możliwości wykorzystania urządzenia są –według przedstawicieli firmy – praktycznie nieograniczone. Dezynfekcja za jej pomocą może się odbywać w szpitalach i przychodniach, placówkach oświatowych, lokalach usługowych, w supermarketach, siłowniach, gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich, w salach konferencyjnych, urzędach, na pocztach, stacjach paliw, w komunikacji miejskiej itd. 

 

 

W przeciwieństwie do powszechnej obecnie dezynfekcji z udziałem płynów odkażających, 

dezynfekcja za pomocą lampy UVC LED może być bezpiecznie używana wszędzie, nawet w miejscach, gdzie użycie chemii jest niewskazane, np. w przedszkolu. Jej stosowanie nie wymaga tez czasowego zamknięcia pomieszczenia, jak w przypadku np. ozonowania. 

„Urządzenie będzie dostępne w sprzedaży bezpośredniej i stopniowo będą rozszerzane kanały jego dystrybucji, czyli sprzedaż internetowa oraz poprzez naszych dystrybutorów” – informuje Joanna Piec-Gajewska. „W pierwszej kolejności myślimy o kierowaniu naszej oferty do podmiotów gospodarczych różnych branż. Najpilniejsze jest – według nas – zaopatrzenie instytucji i firm tak,  żeby mogły dalej funkcjonować” – zaznacza.

CommLED testuje też swoje urządzenie w szpitalach i na wyższych uczelniach medycznych. Jak mówi prezes Rusinowski koszt urządzenia wynosi od 2 do 5 tys. zł, jednak może być ono leasingowane (wówczas miesięczna opłata to ok. 200-300 zł). 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

 

Najnowsze realizacje wideo