polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Nadwozia ciężarowe to jeden z elementów, który pozwala skutecznie zabezpieczyć przewożony towar. Dlatego jego rodzaj powinien być dobrany do rodzaju transportowanego ładunku. Zastanawiasz się, co wpływa na wytrzymałość nadwozia ciężarowego i jaki rodzaj zabudowy wybrać? Przygotowaliśmy krótki poradnik, a w nim najważniejsze informacje, które rozwieją Twoje wątpliwości.
W artykule:
Zanim omówimy dokładnie, co wpływa na wytrzymałość nadwozia ciężarowego, wymienimy najczęściej spotykane rozwiązania w tej kategorii. Pierwszą opcją jest nadwozie typu plandeka. To rozwiązanie uniwersalne sprawdzające się w przypadku towarów o podwyższonej wrażliwości na czynniki zewnętrzne. Mocna plandeka zabezpieczy towar i zmniejszy ryzyko jego uszkodzenia podczas transportu. W firmach transportowych popularnością cieszą się zabudowy kurtynowe, które pozwalają na swobodny załadunek i rozładunek towarów w przyspieszonym tempie. Co więcej, możliwość rozsunięcia ścian i dachu, umożliwia pakowanie zarówno bokiem, tyłem, jak i górą. Oznacza to także nieograniczony dostęp nawet do towarów zgromadzonych w środkowej części przyczepy. Plandeka może być podnoszona do góry, a firankę (kurtynę) rozsuwa się na boki, uzyskując tym samym dostęp do całej przestrzeni załadunkowej.
Choć plandeka jest w stanie zabezpieczyć towary przed działaniem czynników atmosferycznych, to nie zapewnia stałego poziomu wilgoci lub optymalnej temperatury, a taka jest wymagana np. podczas transportu żywności. W tej kategorii wymienia się dwa rodzaje rozwiązań. Pierwszym z nich jest izoterma, która ogranicza wymianę ciepła pomiędzy wnętrzem, a otoczeniem. Druga opcja to chłodnia, gdzie istnieje możliwość precyzyjnej kontroli temperatury i utrzymania jej na stałym poziomie.
Odpowiednim nadwoziem ciężarowym jest skrzynia, która jest przeznaczona przede wszystkim do przewożenia masowych ładunków. Składa się ona z wytrzymałej podłogi otwieranych burt oraz tylnej klapy.
Jedną z cech, które powinny posiadać najlepsze nadwozia ciężarowe, jest wytrzymałość. Można ją uzyskać wyłącznie dzięki zastosowaniu trwałych materiałów, a także skrupulatnie przemyślanej konstrukcji. Starannie przygotowane nadwozia ciężarowe i wyprodukowane w oparciu o najwyższe standardy będą działać niezawodnie od pierwszego ich użycia i zachowają swoją funkcjonalność na długo.
Konstrukcja i zastosowane materiały muszą być gwarancją nie tylko wytrzymałości, ale także stabilności. W dużej mierze to od jakości wykonania zależy bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Odpowiednie nadwozie ciężarowe musi być zbudowanie na podstawie dokładnie przemyślanego projektu, aby nie powodowało pochylania lub co gorsza, przewrócenia zespołu pojazdów np. na zakrętach.
Wytrzymałość nadwozia ciężarowego ma znaczenie ze względu na przewożony towar. Materiał powinien być odporny na szkodliwe warunki atmosferyczne. Dzięki temu wiatr, deszcz, śnieg, grad, a nawet promieniowanie słoneczne nie będą wywierały negatywnego wpływu na jakość ładunku. Należy wziąć pod uwagę, że nie każdy towar wymaga specjalnych warunków. Jeśli Twoja firma zajmuje się transportem przedmiotów, które nie muszą być zabezpieczone np. przed wilgocią (w budownictwie), możesz zdecydować się na tzw. skrzynię, która doskonale sprawdza się do sypkich produktów.
Wytrzymałość nadwozia ciężarowego nie może wiązać się z wysoką wagą. Ta przyczynia się do większego obciążenia pojazdu, z którym jest połączona, co bezpośrednio wpływa na wyższe zużycie paliwa. Oznacza to, że nadwozia ciężarowe powinny być lekkie.
Warto zwrócić uwagę czy materiał, z którego wykonane są boczne ściany i dach, stanowią wytrzymałe zabezpieczenie dla towarów zgromadzonych wewnątrz. To właśnie one są najbardziej narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego powinny być wykonane z odpornych materiałów. Nadwozie ciężarowe musi być wyposażone w szczelny i lekki dach, który umożliwia załadunek górą. Ściany boczne natomiast mają być stabilne, skutecznie zabezpieczać towar oraz gwarantować swobodę podczas załadunku i rozładunku.
Bardzo ważne, aby były umieszczone na mocnej bazie, która będzie stanowić dla nich podporę. Upewnij się, że rama została starannie zaprojektowana, a następnie precyzyjnie wykonana. Powinna być trwała i stabilna, podobnie jak podłoga, czy przednia ściana zabudowy. Wytrzymałość nadwozia ciężarowego uzależniona jest także od dodatkowych zabezpieczeń, które zdecydował się umieścić w nich producent.
Wiesz już, że wytrzymałość nadwozia ciężarowego zależy m.in. od odpowiednio zaplanowanej i wykonanej konstrukcji, a także zastosowanych materiałów. Redos, jako doświadczony producent nadwozi ciężarowych, oferuje swoim klientom niezawodne produkty, które produkowane są z wytrzymałych komponentów.