polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Szalejąca inflacja dotyka wielu sfer życia gospodarczego i społecznego, negatywnie odbijając się na stanie finansów przeciętnego Polaka. Nie inaczej jest w branży ubezpieczeń nieruchomości – tutaj również stawki rosną w bardzo szybkim tempie, co widać także w Oświęcimiu. Przyjrzyjmy się temu tematowi i przeanalizujmy go bliżej.
Ceny ubezpieczeń nieruchomości coraz wyższe
Galopująca, jedna z najwyższych w całej Europie inflacja jest w Polsce faktem. Rosną ceny wszystkiego, a najbardziej podstawowych produktów, których większość osób używa na co dzień. Nie znaczy to jednak, że wzrosty cen dotyczą tylko żywności, paliw czy energii – dotykają też inne branże, czego przykładem są ubezpieczenia nieruchomości. W tym sektorze odnotowuje się obecnie bardzo dużą dynamikę wzrostów wartości składek w całej Polsce, w tym w Oświęcimiu. O jakich podwyżkach mowa?
Niestety, są one bardzo wyraźne, choć nie w każdym województwie identyczne. Jak się okazuje na podstawie danych opublikowanych w raporcie CUK, w województwie wielkopolskim stawki za ubezpieczenie nieruchomości w pierwszym półroczu 2022 r. wzrosły aż o 26,1% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.
Z kolei w województwie podlaskim polisy zdrożały w znacznie mniejszym stopniu, bo tylko o 4,5%. Również w województwach opolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim odnotowano wzrosty ceni ubezpieczeń nieruchomości przekraczające 20%. A jak sytuacja wygląda w Oświęcimiu i województwie małopolskim? Rzućmy okiem na raport i sprawdźmy w porównywarce ubezpieczeniemieszkania.pl.
Skąd te podwyżki?
W zestawieniu z innymi województwami w Małopolsce ceny wzrosły tylko niewiele więcej niż na Podlasiu, bo o 5,4%. To jedyne dwa w Polsce województwa, w których polisy mieszkaniowe zdrożały „jedynie” o mniej niż 10%. Fakt, że wzrosty cen na poziomie 4-5% traktujemy jako niewielkie, pokazuje zresztą, z jak dużą inflacją mamy obecnie do czynienia, skoro nawet tak – obiektywnie patrząc – niemałe przecież wartości uznajemy za niskie.
Wśród przyczyn podwyżek w sektorze ubezpieczeń mieszkaniowych należy wymienić przede wszystkim bezprecedensowy wzrost wartości samych nieruchomości, z jakim mieliśmy do czynienia na przełomie całego 2021 r. Tymczasem gdy mieszkanie czy dom drożeją, wzrasta także suma ubezpieczeniowa, która wprost wpływa na cenę OC. Inna ważna kwestia to wyższe koszty likwidacji szkód po zalaniu czy pożarze. Horrendalnie drogie materiały i usługi budowlane sprawiają, że towarzystwa muszą wydać więcej pieniędzy na odszkodowania, co przekłada się na wyższe koszty prowadzenia działalności, a tym samym na wzrost cen dla klienta końcowego, bo finalnie zawsze na niego wydatki są przerzucane.
Jak i gdzie w czasie szalejącej inflacji szukać oszczędności? Wartym uwagi sposobem jest OC mieszkaniowe wykupione nie na rok, lecz na 2 czy 3 lata. Tym samym można „zamrozić” cenę na dłuższy okres, mając pewność, że inflacja nie wpłynie na jej niekorzystną zmianę z punktu widzenia klienta. Inną dobrą metodą jest dokładne porównywanie ofert o odpowiednim zakresie pod kątem wysokości składki.
Mając wybranych kilka właściwych z Twojego punktu widzenia polis, po prostu zdecyduj się na tę, która jest najtańsza. W szybkim porównaniu ofert pomoże Ci internetowa porównywarka ubezpieczeniowa, a także agent, który zajmuje się sprzedażą polis różnych towarzystw. W Oświęcimiu i okolicach działa wielu takich specjalistów, więc z łatwością można znaleźć jednego z nich, który pomoże w wyszukiwaniu najlepszego ubezpieczenia nieruchomości.