Uporządkują las Kamionka, możesz się przyłączyć

Marcin Cichowski  |   Fakty,Styl życia  |   29 kwietnia 2017 11:05
Udostępnij

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku zaprasza do udziału w obywatelskiej akcji sprzątania lasu Kamionka 4 i 5 maja w godzinach 9-17.

Organizatorzy zapewniają rękawice, kontener, narzędzia, ciepłą kawę i miłą atmosferę. Artykuł i fotorelacja Piotra Tarczyńskiego „Bunkry w Chełmku” – TUTAJ.

– W lesie, obok nieczynnego wysypiska śmieci planujemy utworzyć plenerową ekspozycję obiektów militarnych z okresu II wojny światowej – informuje Waldemar Rudyk z Miejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Chełmku. – Od kilku miesięcy w ramach programu „Masz Głos”, wspólnie z gminą Chełmek oraz Nadleśnictwem Chrzanów podejmujemy starania, by osobliwe cmentarzysko dawnych schronów obserwacyjnych „Luftschutz Splitterschutzzelle” stało się atrakcją turystyczną oraz świadectwem lokalnej historii.

Skąd się wzięły schrony w lesie Kamionka?

Na terenie Chełmka, w lesie obok nieczynnego wysypiska śmieci, od kilkudziesięciu lat spoczywają betonowe cielska schronów. Niemieckie budowle militarne typu „Luftschutz-Splitterschutzzelle” rozmieszczone były w okresie okupacji na terenie fabryki i pobliskiego osiedla. W okresie powojennym z determinacją usuwano je z miejskiego krajobrazu. Ich solidna konstrukcja opierała się próbom kruszenia za pomocą młotów. Naoczni świadkowie twierdzą, że palono w ich wnętrzach ogniska a rozgrzane ściany polewano zimną wodą.

Te zmagania również nie przyniosły rezultatów. Usunięto je dopiero za pomocą dźwigów i wywieziono do lasu. Do obecnych czasów zachowało się dziewięć obiektów – osiem w lesie obok wspomnianego wysypiska na Kamionce, jeden w lesie „Gruszka”. Schrony zostały wykonane z nakazu okupanta w miejscowym zakładzie betoniarskim rodziny Szymutków. Przeciwlotnicze komórki ochrony przed odłamkami (Luftschutz-Splitterschutzzelle) nie służyły do walki, lecz do schronienia się osób, których służba wymagała przebywania na otwartym terenie podczas nalotów (strażników, kolejarzy, energetyków itd). Poziome szpary w betonowych skorupach nie służyły jako luki strzelnicze, umożliwiały jedynie obserwację terenu.
Obserwuj FO na Instagramie:

Fot.Małgorzata Musielak 👌#SonyXperiaXZ

A post shared by Fakty Oświęcim (@faktyoswiecim) on

Najnowsze realizacje wideo