Wystawa poświęcona Andrzejowi Patrycemu Nideckiemu

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   25 sierpnia 2017 20:19
Udostępnij

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na wystawę czasową „Andrzej Patrycy Nidecki – humanista, filolog, oświęcimianin”, która jest przygotowana z ramach Roku Andrzeja Patrycego Nideckiego.

Wydarzenie jest okazją do przypomnienia postaci wielkiego polskiego humanisty i filologa, który urodził się w 1522 roku w Oświęcimiu.

Otwarcie wystawy odbędzie się 3 września o godzinie 16 w ramach projektu Święto Miasta Historycznie. Ekspozycję wzbogaci „żywe muzeum”. Grupa rekonstruktorów historycznych zaprezentuje aranżacje i stroje mieszczan, uczonych doby renesansu.

Andrzej Patrycy Nidecki był synem obywatela oświęcimskiego i właściciela kamienicy przy Rynku Głównym. Jego matka, z domu Pawłowska herbu Leliwa, była krewną biskupa Stanisława Pawłowskiego.

Nidecki był m. in. sekretarzem króla Zygmunta Augusta, Anny Jagiellonki i króla Stefana Batorego, kanonikiem kruszwickim 1547, warszawskim 1563, sandomierskim 1568, pułtuskim 1569 i krakowskim 1580, biskupem wendeńskim 1585. Przyjaźnił się z wielkim poetą renesansu Janem Kochanowskim. Zasłużył się jako wielki znawca i komentator Cycerona.

Chociaż obracał się w kręgach dworskich, biskupich i uniwersyteckich nie zapomniał o swoim mieście. W testamencie uczynił kilka zapisów dotyczących rodzinnego miasta Oświęcimia, m.in.; na rozbudowę kościoła parafialnego przekazał 400 florenów, ustanowił też legat trzechletni dla studenta pochodzącego z Oświęcimia. Zapis kolejny został ustanowiony na „kupienie płatu jakiego pobożnego na bakałarza albo mistrza do szkoły oświęcimskiej wiecznymi czasy, ażeby tym pilniejszy był dziatek…”. Znalazł się także zapis aby jego spadkobierca dwudziestą część całego dziedzictwa dał na potrzeby miasta Oświęcimia, z przeznaczeniem na wieżę, basztę, bramę lub mury obronne.

Zmarł 2 stycznia 1587 roku na zamku w Wolmarze na Łotwie. Pochowany został w kościele św. Jana w Wenden, chociaż we wcześniej sporządzonym testamencie życzył sobie, aby go pogrzebano w grobie rodziców w Oświęcimiu.

W Wenden wzniesiono mu nagrobek kamienny z leżącą postacią zmarłego. W 1984 roku przy ul. Plebańskiej w Oświęcimiu odsłonięta została jego tablica pamiątkowa.

Wystawę będzie można zwiedzać do 12 listopada.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .