Wokół historii Auschwitz – spotkanie dla mieszkańców powiatu

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   11 marca 2024 16:06
Udostępnij

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) zaprasza do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Wokół historii Auschwitz”.

Wydarzenie rozpocznie się 5 kwietnia o godz. 16.30 i poświęcone będzie literaturze wspomnieniowej o obozie. Uczestnicy zobaczą także nową ekspozycję czasową o losach obywateli polskich w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz.

Program:

16.30 – 18.00 | Auschwitz w literaturze wspomnieniowej – wykład

18.00 – 19.00 | „Drutami ogrodzony skrawek świata… –  Los obywateli polskich w KL Auschwitz” – zwiedzanie wystawy czasowej

Wykład będzie kontynuacją spotkania, które poświęcone było współczesnej literaturze masowej. W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania historią Auschwitz wśród pisarzy na całym świecie. Przeanalizowane zostały już publikacje, które w sposób nieprawdziwy przedstawiają losy osadzonych w obozie osób. Wykład będzie próbą przedstawienia pozycji, przede wszystkim spośród literatury wspomnieniowej, które zasługują na polecenie.

W drugiej części spotkania będzie można zobaczyć nową wystawę czasową Muzeum poświęconą losom obywateli polskich w KL Auschwitz. Ekspozycja będzie dostępna do momentu ukończenia nowej stałej wystawy polskiej, która powstaje w Bloku 15. Ze względów konserwatorskich na wystawie może przebywać ograniczona liczba osób. Jeżeli ktoś nie zmieści się w limicie, kolejna możliwość zwiedzenia wystawy będzie w ramach majowego spotkania.

Miejsce spotkania: Miejsce spotkania: Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, ul. Stanisławy Leszczyńskiej 15

Udział w spotkaniach jest bezpłatny

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego trzeba się na nie zapisać telefonicznie pod nr 338448121 (8:00-15:00) lub poprzez formularz zgłoszeniowy online. Termin rejestracji na spotkanie upływa 3 kwietnia, a o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

„W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anną Stańczyk: anna.stanczyk@auschwitz.org lub tel. 338448128„ – informują organizatorzy.

W internetowej księgarni muzeum znaleźć można wiele książek wspomnieniowych.

 

Najnowsze realizacje wideo