Wojciech Jagielski odsłoni 15. tablicę w Alei Pisarzy

Marcin Cichowski  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   4 listopada 2018 07:50
Udostępnij

W piątek 9 listopada o godzinie 17 Wojciech Jagielski – dziennikarz, korespondent, publicysta, pisarz odsłoni 15. już, tablicę w Alei Pisarzy w Oświęcimiu.

Wojciech Jagielski porusza w swoich reportażach problematykę konfliktów zbrojnych Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, jest wieloletnim obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Gruzji, Tadżykistanie i Czeczenii.

Opublikował siedem książek: „Dobre miejsce do umierania” (1994), „Modlitwa o deszcz” (2002, nominowana do nagrody literackiej Nike, Nagroda im. ks. J. Tischnera), „Wieże z kamienia” (2004), „Nocni wędrowcy” (2009), “Wypalanie traw” (2012), „Trębacz z Tembisy” (2013) oraz “Wszystkie wojny Lary” (2015).

Bibliografia:

Dobre miejsce do umierania (Wydawnictwo Historia i Sztuka, 1994)
Modlitwa o deszcz (W.A.B., 2002)
Wieże z kamienia (W.A.B., 2004)
Nocni wędrowcy (W.A.B., 2009)
Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli (Znak, 2010)
Wypalanie traw (Znak, 2012, 2013)
Wszystkie wojny Lary (Znak 2015)

„Jeden z najlepszych i najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły reportażu, uczeń Ryszarda Kapuścińskiego i Hanny Krall, specjalista od Bliskiego Wschodu, Kaukazu i Afryki. W swoich książkach stara się przebić przez zaporę różnic kulturowych, etnicznych i wyznaniowych, by dotrzeć do perspektywy zwykłego człowieka, przeciętnego mieszkańca odległych, peryferyjnych regionów” – mówi o Jagielskim profesor Krzysztof Zajas.

Zaczynał w latach 80. jako dziennikarz PAP, od 1991 do 2012 roku pracował w „Gazecie Wyborczej”. Obecnie ponownie pracuje w Polskiej Agencji Prasowej. Specjalizuje się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej i Kaukazu.

„Jagielski jest reporterem uczestniczącym, często z narażeniem życia dociera w bezpośrednie sąsiedztwo konfliktów zbrojnych, chce dotknąć żywej tkanki aktualnych wydarzeń. Jego książki – pisane fascynująco powściągliwym i przez to niezwykle przenikliwym językiem – to kapitalne świadectwa współczesnego świata, pełnego chaosu, ingerencji polityki w życie prywatne, tragedii generowanych przez wypaczone ideologie. Filozof wędrówki, niekończącej się drogi, niezmordowany tułacz niebezpiecznych reporterskich szlaków” – dodaje Krzysztof Zajas.

Idea Alei Pisrzy

Aleja Pisarzy przy oświęcimskiej książnicy jest projektem realizowanym od 2012 roku i ma na celu upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście odsłaniają przeznaczoną im pamiątkową płytę, ozdobioną autografem i wybranym cytatem z twórczości. Jest to dobra okazja, by zaprosić do naszego miasta wybitne osobistości ze świata literatury i wspólnie obcować z mistrzami słowa.

Projekt Aleja Pisarzy jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury i pracownikami naukowymi. W kapitule zasiadają: prof. Michał Rusinek – Prezes Fundacji im. W. Szymborskiej, prof. Krzysztof Zajas p.o. Kierownika Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu jagiellońskiego. Literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz.Prof. Jarosław Fazan – pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Polonistyki Katedra Krytyki Współczesnej, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Polonistyki UJ oraz Janusz Chwierut – Prezydent Miasta Oświęcim.

14 tablic

Do tej pory swoje tablice w Oświęcimiu odsłonili już: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska, Mariusz Szczygieł i Urszula Kozioł.

„Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17 odsłonięciem płyty przez Wojciecha Jagielskiego, po którym odbędzie się spotkanie autorskie w bibliotecznej auli. Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapraszamy do wspólnego spędzenia wieczoru z autorem” – zapraszają organizatorzy.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .