polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Wiesław Myśliwski odsłonił w Alei Pisarzy dedykowaną mu płytę. Pisarz wybrał cytat z powieści Widnokrąg – „Ceną słów jest nasz los”.
Fenomen pisarski Wiesława Myśliwskiego (ur. 1932), czołowego żyjącego prozaika polskiego, polega w głównej mierze na umiejętności przenoszenia indywidualnego i społecznego doświadczenia polskiego chłopa w sferę prawd i rozważań uniwersalnych. Myśliwski w kapitalny sposób potrafi na przykładzie losów swoich bohaterów pokazać los całej formacji społecznej, poddanej presji historii, polityki, przemian kulturowych.
Paradoksalnie, takim fluktuacjom nie podlega jego pisarstwo – jakby w swojej literackiej formie odporne na polityczne wstrząsy ostatnich dekad. Bardzo wiele się zmieniło w literaturze i kulturze ostatnich dekad, ale Myśliwski jest poza tym, a może ponad tym, żeglując w kolejnych – wciąż znakomitych – powieściach od tego, co partykularne do wartości ponadczasowych. Jego fenomen polega również na tym, że pisze nadal, wciąż w świetnej kondycji, nie odpuszczając do końca.
Projekt Alei Pisarzy w Galerii Książki jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury i pracownikami naukowymi. W kapitule oświęcimskiej Alei Pisarzy zasiada prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aleja Pisarzy dowartościowuje sztukę o najwyższej wartości kulturowej – sztukę słowa, upamiętnia wybitnych, żyjących, polskich pisarzy, którzy osobiście biorą udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej płyty, ozdobionej ich autografem i wybranym cytatem z ich twórczości.
Do tej pory swoje tablice odsłonili już: Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Wanda Chotomska i od 29 listopada – Wiesław Myśliwski.
Kreatywny fan fotografii ulicznej i podróżniczej / jacekbalon.net