polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Ukończyła liceum plastyczne, filologię rosyjską, kulturoznawstwo oraz studia podyplomowe „Totalitaryzm-Nazizm-Holokaust”. Pracuje w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jako konserwatorka.
Lubi podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi. Lubi też wyzwania. Szczególny obszar zainteresowań Joanny stanowi fotografika, będąca rejestracją otaczającego jej świata. Dzieli się nią z innymi przy okazji indywidualnych i zbiorowych wystaw.
„Wystawa wydaje się swym tytułem być jak najbardziej na miejscu. Jakiś koszmarny, pandemiczny mrok nas otacza. Ale też każdy mrok ma swoje granice, miejsce gdzie się kończy a zaczyna się jasność” mówi Faktom Oświęcim autorka zdjęć.
Wszystkie prace powstały w ciągu ostatniego roku. Ich tematem są gry świateł i cieni oraz powstające dzięki nim przestrzenie, płaszczyzny.
„A zatem to, co, moim zdaniem, stanowi fundament sztuki fotografowania. Widz może na tej wystawie poszukać treści tam, gdzie niekoniecznie można by się ich spodziewać. Ale także zajrzeć w mrok, który niekoniecznie musi wzbudzać nasz lęk. A jeśli ktoś chciałby jeszcze bardziej pobyć w temacie to odsyłam do jaskini Platona” – mówi artystka.
„Być może pewne skojarzenia i przypomnienia, wynikające z zapoznania się z moimi kadrami, spowodują, że zbliżą się Państwo do jakiejś prawdy, idei, myśli, które pomogą trwać w czasie pandemii, ograniczeń i często braku wpływu na to co dzieje się wokół nas” – dodaje Joanna
„Z powodu Covid-19 premiera wystawy odbyła się na stronie internetowej artystki – johanna.pl, jednak postanowiliśmy zaprezentować ją szerszej publiczności w naszej galerii, w pełnym reżimie sanitarnym” – informuje Łukasz Fuczek, dyrektor Domu Kultury w Przeciszowie.
Zachęcamy do udziału w wernisażu, a także do zwiedzania wystawy przez następny miesiąc. Wystawa będzie czynna do 20 listopada.