Dzisiaj Urszula Kozioł odsłoni tablicę w Alei Pisarzy

Marcin Cichowski  |   Fakty,Kultura i rozrywka  |   18 maja 2018 07:00
Udostępnij

Urszula Kozioł, poetka, prozaiczka, felietonistka, autorka form dramatycznych, w tym inscenizacji dla dzieci oraz monodramów będzie gościem Galerii Książki w Oświęcimiu.

Spotkanie rozpocznie się dzisiaj o godzinie 18 uroczystym odsłonięciem dedykowanej poetce płyty w oświęcimskiej Alei Pisarzy.

Urszula Kozioł

Poetka, prozaiczka, felietonistka, autorka form dramatycznych, w tym inscenizacji dla dzieci oraz monodramów. Urodziła się 20 czerwca 1931 w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Pisywała również pod pseudonimami Antoni Migacz, Mirka Kargol, Faun, U.K., Uka.

Jej rodzice oboje byli nauczycielami, ona też przez pewien czas pracowała w tym zawodzie – najpierw w Bystrzycy Kłodzkiej, a później we Wrocławiu. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od czasu studiów zamieszkała we Wrocławiu. Jej mężem był Feliks Przybylak – zmarły w roku 2010 germanista i tłumacz, któremu poświęciła tom „Klangor” (2014).

Debiut książkowy Urszuli Kozioł miał miejsce w 1957 roku, co pozwala identyfikować ją z tzw. pokoleniem „Współczesności” (tym, do którego należał m.in. Stanisław Grochowiak). Poetka od lat współpracuje z wrocławskim miesięcznikiem „Odra”, zaś od 1972 sprawuje w nim stanowisko kierownika działu literackiego. Jest przede wszystkim poetką, chociaż ma w dorobku również interesującą prozę autobiograficzną – „Postoje pamięci”, gdzie historia rozpoczyna się od przedwojennego dzieciństwa. Opisując tę książkę, Wojciech Browarny odwoływał się do autorów tzw. „nurtu wiejskiego”, takich jak Wiesław Myśliwski. W tomie „Supliki” Kozioł eksperymentowała również z prozą poetycką.

Urszula Kozioł była wielokrotnie nagradzana. Wśród przyznanych jej laurów warto wymienić Nagrodę im. Stanisława Piętaka (1965), Nagrodę Fundacji Kościelskich (1969) i Nagrodę Główną Śląską Dolnej Saksonii (1997). Poetka została ponadto uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi (1974) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981). W roku 2006 jej książkę „Supliki” nominowano do nagrody literackiej Nike, jak również do Śląskiego Wawrzynu Literackiego. Ponownie w roku 2008 była nominowana do Nagrody Literackiej Nike za tomik „Przelotem”. Wreszcie w roku 2011 Urszula Kozioł otrzymała nagrodę Silesiusa za całokształt pracy twórczej.

W 2015 roku jej kolejny tomik, „Klangor” nominowany był do Nagrody Literackiej Nike. Otrzymała za niego również nominację do nagrody poetyckiej „Orfeusz” oraz Nagrodę Literacką m. st. Warszawy. Poetka jest również doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego (11 kwietnia 2003) oraz honorową obywatelką Miasta Biłgoraj (2010).

W 2013 roku ukazały się tom wierszy zebranych Urszuli Kozioł pod tytułem „Fuga”. Wiersze, które się nań składają są świadectwem oryginalnego stylu autorki, bujnego, ekstatycznego, zuchwałego. Jej wiersze zdają się pochwałą życia nawet, gdy uderza poetka w ton elegijny, jak w kolejnym tomiku „Klangor”  (2014), poświęconym śmierci i żałobie po ukochanym.

Wiersze zebrane w tomie „Ucieczki” (2016) opowiadają o intymnych doświadczeniach samotności i starości, jednak skupione są wokół tytułowego poematu, w którym opowiada autorka o historycznych ucieczkach, traumach wojennych wygnań, które towarzyszą człowiekowi od antyku aż do czasów współczesnych.

 

Aleja Pisarzy

Urszula Kozioł, poetka, prozaiczka, felietonistka, autorka form dramatycznych, w tym inscenizacji dla dzieci oraz monodramów będzie gościem Galerii Książki w Oświęcimiu.
„Autorzy osobiście biorą udział w uroczystości odsłonięcia dedykowanej im pamiątkowej płyty, ozdobionej autografem i wybranym cytatem z ich twórczości. Nieodłącznym elementem projektu są spotkania autorów z czytelnikami” – informuje Agnieszka Tracz z MBP.

W kapitule „Alei Pisarzy” zasiadają: prof. Joanna Papuzińska, poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży, prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji im. W. Szymborskiej, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Krzysztof Zajas, pisarz i pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ, prof. Jarosław Fazan, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UJ i Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Dotychczas Galeria Książki uhonorowała Andrzeja Stasiuka, Marka Bieńczyka, Janusza Głowackiego, Ewę Lipską, Zofię Posmysz, Marcina Świetlickiego, Olgę Tokarczuk, Hannę Krall, Ryszard Krynickiego, Wandę Chotomską, Wiesława Myśliwskiego, Dorotę Masłowską i Mariusza Szczygła.

Fakty Oświęcim sprawują patronat medialny nad tym wydarzeniem
Przeczytaj również:

Z Mariuszem Szczygłem na każdy temat – FILMY, FOTO

 

Post sponsorowany: