Ulica Cioci Oli. Spotkanie z Aleksandrą Domańską

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   3 czerwca 2018 12:00
Udostępnij

Spotkanie z Aleksandrą Domańską, autorką książki „Ulica cioci Oli. Z dziejów jednej rewolucjonistki” rozpocznie się we wtorek 5 czerwca o godzinie 18 w Cafe Bergson.


Aleksandra Domańska

Pisarka, reżyserka i scenarzystka. Autorka widowisk telewizyjnych, spektakli teatralnych i filmu dokumentalnego „Wilcza 11”. Autorka książek: „Ulica Pogodna”, „Grzybowska 6/10. Lament” oraz „Ulica cioci Oli. Z dziejów jednej rewolucjonistki” (Krytyka Polityczna 2013), która jest próbą biografii Heleny Kozłowskiej (właściwie: Bela Frisz, 1906-1967) – „Oli”, będącej członkinią Komunistycznej Partii Polski, aktywistką podziemia komunistycznego, a w końcu wysokiej rangi dygnitarzem partyjnym w PRL.

Książka jest próbą zrozumienia motywów babki przez wnuczkę, która nigdy nie podzielała jej przekonań. Punktem wyjścia była „dekomunizacja” skromnej, liczącej zaledwie jeden numer ulicy na warszawskim Czerniakowie, która nosiła imię bohaterki książki.

„(…) To, co dotąd o niej wiedziałam, spisane zapełniłoby raptem pół kartki papieru: Że Ciocia Ola urodziła się Żydówką, ale od swego żydostwa uciekła. Że zanim uciekła, miała inne nazwisko, ale jakie – nie wiedziałam. Że urodziła się w Oświęcimiu. Uciekając więc od żydostwa, uciekła być może od swego żydowskiego przeznaczenia. Że była Żydówka stała się rychło potem komunistką. Funkcjonariuszką KPP. Że mój dziadek też był komunistą i miał na imię Aleksander. Że moja mama urodziła się w więzieniu – na Pawiaku (w żeńskiej części – na Serbii). I że przez znaczną część okupacji były rozdzielone. I że cudem było ich ponowne spotkanie. Tak jak cudem jest moje istnienie (…)”.