polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W programie imprezy organizatorzy zapowiedzieli wspólne śpiewanie, artystyczne występy i rozstrzygnięcie konkursów o patriotycznej tematyce. Nie zabrakło niespodzianek, które sprawiły, że do zabawy włączyli się tak mieszkańcy, jak i samorządowcy.
Uroczystości rozpoczęła msza w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Miłosierdzia. Strażackie drużyny poprowadziły barwny orszak ze świątyni na plac przed remizą, gdzie biało-czerwona flaga została wciągnięta na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Strażacy z grojeckiej OSP obchodzili tego dnia Dzień Strażaka w swojej siedzibie.
Z kolei uczestnicy Święta Stroju w dostojnym rytmie poloneza przeszli przez park do głównej sali Domu Ludowego.
Oficjalnego otwarcia dokonały zastępca wójta Halina Musiał, przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek oraz dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska. Bożena i Robert Grabowscy z Amatorskiego Ruchu Teatralnego przywitali zgromadzonych. Wśród nich byli m.in. radny Sławomir Domżał z małżonką i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Piotr Śreniawski, a także duchowni z grojeckiej parafii.
Prowadzący zaintonowali pieśń „Płynie Wisła, płynie”, którą organizatorzy Święta przyjęli jako jego hymn. Natomiast artystyczne występy otworzył zespół pieśni i tańca „PrzeCisza” działający od półtora roku pod opieką Jarosława Cieciaka. Dzieci i młodzież z Przeciszowa zaprezentowały poloneza i wiązankę ludowych i ułańskich piosenek, którą zakończyła „Szła dzieweczka” zaśpiewana wspólnie ze wszystkimi biesiadnikami.
Gdy tylko zakończyły się oficjalne obchody Dnia Strażaka organizowane równocześnie w remizie OSP, do zebranych na Święcie Stroju dołączyli Beata i Mirosław Smolarkowie. Wójt gminy Oświęcim, dziękując za zaproszenie, nawiązał do słów o związanej z wolnością odpowiedzialności, które padły w homilii podczas rozpoczynającego uroczystości nabożeństwa.
Kolejne punkty programu przeplatały pieśni, piosenki i przyśpiewki w wykonaniu zespołu Grojczanie. Uczestnicy zabawy przyłączali się do śpiewu, korzystając z przygotowanych w tym celu śpiewników. Salę wypełniły białe i czerwone baloniki, a kiedy zabrzmiał refren „Krakowiaczek jeden”, na pakiecie zawirowały pary tancerzy.
Specjalną atrakcją okazały się warsztaty sceniczne. Z wymagającą kompilacją dialogów z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego zmierzyli się „kandydaci” do Amatorskiego Ruchu Teatralnego. Wśród nich obok społeczników znanych z aktywności w lokalnych organizacjach znaleźli się pełniący na co dzień zupełnie inne role samorządowcy.
Święto Stroju Ludowego i Narodowego połączono w tym roku z obchodami Narodowego Święta Konstytucji. Wzbogaciły je imprezy towarzyszące, zorganizowane w kwietniu pod hasłem „Będziem Polakami”. W Stawach Monowskich miały miejsce warsztaty popularyzujące wiedzę o historii. Z kolei w Grojcu dyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie Monika Dudek wygłosiła wykład „Strój regionalny Krakowiaków Zachodnich”.
Odbyły się także konkursy: fotograficzny „Ojczyzna w obiektywie” oraz literacki „Orlim piórem wiersz napisany”. Podczas obchodów Święta Stroju 3 maja nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. Biesiadę w Grojcu prowadziła Bożena Grabowska, pomysłodawczyni i inicjatorka Święta Stroju. Jego pierwsza odsłona miała miejsce pięć lat temu na Zaborzu.
Od ubiegłorocznej edycji w Pławach, każda kolejna jest przygotowywana przez inne koło gospodyń. Finałowym punktem była więc znana z wesel zabawa z odcinaniem wstążek od bukietu, która wyłoniła organizatorki Święta w przyszłym roku.
Panie ze Starych Stawów zapraszają na nie już dziś. Tym samym po raz pierwszy Święto Stroju przygotują gospodynie z gminy miejskiej Oświęcim.