polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Na wydarzenie składają się TRZY ODSŁONY: otwarcie wystawy czasowej „Nikt nie wierzył… a jednak wojna”, Rodzinna Ścieżka Historyczna oraz Szkolna Ścieżka Historyczna.
Wystawa czasowa „Nikt nie wierzył… a jednak wojna”, przedstawia początki okupacji i zmiany jakie nastąpiły w mieście w wyniku wybuchu II wojny światowej. Ważnym elementem ekspozycji jest historia 73 pułku piechoty związanego z miastem Oświęcimiem, który stacjonował w przedwojennych koszarach oświęcimskich już od 1926 roku.
– Wykład – „Pierwsze dni II wojny światowej w Oświęcimiu”, Wioletta Oleś, – Grupa rekonstrukcyjna, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 pułku piechoty, – Oprowadzanie kuratorskie po wystawie, – Replika tankietki TKS (prezentacja na dziedzińcu zamkowym do 30 sierpnia).
Interaktywne i kreatywne warsztaty historyczne związane tematycznie z 73 pułkiem piechoty stacjonującym w oświęcimskich koszarach. Ścieżka skierowana jest do dzieci i młodzieży wraz z rodzicami i opiekunami.
– Warsztat (plecak żołnierza) – Zwiedzanie wystawy „Nikt nie wierzył… a jednak wojna” – Wieża – Punkt obserwacyjny – Dziedziniec zamkowy – Tankietka TKS – Ratusz – Wojskowa orkiestra 73 pułku piechoty
Tury w godzinach: 16, 17 i 18. Koszt – 10 zł od dziecka, opiekunowie wstęp wolny. Zapisy przyjmuje sekretariat muzeum tel. 33/842 44 27.
Interaktywna ścieżka historyczna skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym, grupy „zerowe” oraz uczniów szkół podstawowych, klasy 1-8.
Tematem ścieżki będzie 80 rocznica wybuchu II wojny światowej i historia 73 pułku piechoty, który stacjonował w przedwojennych koszarach oświęcimskich od 1926 roku.
Uczniowie wezmą udział w warsztatach twórczych z prezentacją multimedialną oraz oprowadzaniu po wystawie czasowej „Nikt nie wierzył… a jednak wojna”. Dla uczestników przygotowane będą zadania do wykonania m.in. w wieży zamkowej, gdzie zlokalizowany zostanie punkt obserwacyjny. Kolejnym miejscem na trasie ścieżki będzie muzeum Ratusz, gdzie m.in. dowiedzą się jaką rolę pełni orkiestra wojskowa w armii.
Bezpłatne zgłoszenia grup przyjmuje sekretariat muzeum – tel. 33 842 44 27. Liczba grup jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Tury w godzinach: 8.45, 9.30, 10.15, 11.00, 11.45 oraz 12.30 Czas trwania ścieżki: 1.5 – 2 godzin
Kayah, Sarsa, Szroeder, Markowska, czyli Święto Miasta Oświęcim 2019
3. Oświęcimski Salon Sztuki – wystawa artystów ziemi oświęcimskiej