Święci w nowej odsłonie – prace nad „M jak szaleństwo” na półmetku

Materiał zlecony  |   Kultura i rozrywka  |   20 października 2015 06:41
Udostępnij

Na przełomie sierpnia i września Fundacja LUCE przy współpracy z firmą IRIS Media z Bielska – Białej rozpoczęła zdjęcia do filmów o dość nietypowej jak na dzisiejsze czasy tematyce  – są to  trzy krótkometrażowe filmy fabularne oraz trzy krótkie dokumenty przedstawiające życie Świętych związanych z Podbeskidziem.

Prace nad częściami fabularnymi zostały już ukończone, natomiast warto podkreślić, że całość przedsięwzięcia odbywa się na terenie naszego regionu. Fakty Oświęcim objęły patronatem medialnym tę akcję.

,,M jak Szaleństwo’’ bo tak właśnie nazywa się projekt został zainicjowany przez księdza Mateusza Dudkiewicza (prezes Fundacji LUCE), który ma nadzieję, że przeniesienie wartości, jakie prezentowali Święci do czasów teraźniejszych pokaże młodzieży, że ktoś, kto żył nawet kilkaset lat temu wciąż może nas uczyć. Celem projektu jest edukacja i krzewienie kultury wśród młodzieży oraz ugruntowywanie tradycji.

– Właśnie to, że pokazujemy wartości prezentowane przez Świętych w dzisiejszych realiach ułatwi młodzieży zrozumienie tego jak wiele Świętości było w tych ludziach – mówi siostra Daria Dobrowolska, która sprawuje opiekę merytoryczną nad projektem.

Właśnie rozpoczynają się prace nad zdjęciami do części dokumentalnych, które kręcone będą min. w Oświęcimiu, Skoczowie i Ołomuńcu (Czechy). Filmy będą przedstawiały życiorysy: św. Jana Sankandra, bł. Małgorzaty Łucji Szewczyk, bł. Sancji Janiny Szymkowiak.

Premiera Internetowa nastąpi 14 listopada na stronie internetowej mjakszalenstwo.pl. Specjalne pokazy filmów będą Bielsku- Białej, Skoczowie oraz Żywcu. Premierę w Oświęcimiu zaplanowano na poniedziałek 16 listopada o godzinie 18 w aula w. Wawrzyńca Miejskiej Biblioteki Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu.

– Zachęcamy do śledzenia informacji na stronie internetowej mjakszalenstwo.pl oraz na facebookowym profilu Fundacji LUCE – zapraszają organizatorzy.

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.