Ryszard Krynicki w Alei Pisarzy

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   25 kwietnia 2016 19:22
Udostępnij

Ryszard Krynicki 29 kwietnia dołączy do grona pisarzy uhonorowanych w Alei Pisarzy przy Bibliotece Galeria Książki w Oświęcimiu. Swoją tablicę odsłoni o godzinie 18.

Krynicki jest niewątpliwie jednym z najlepszych żyjących poetów polskich. Od pierwszych tomów z końca lat 60. XX wieku (Pęd pogoni, pęd ucieczki oraz Akt urodzenia), wpisujących go w szereg poetów tak zwanej Nowej Fali, autor dał się poznać jako twórca wrażliwy na wieloznaczność mowy, złożoność języka poetyckiego, dążący do maksymalnej precyzji wyrazu.

Urodził się w roku 1943 roku w Sankt Valentin na terenie obecnej Austrii. Liceum ukończył w Gorzowie Wielkopolskim, a studia polonistyczne w Poznaniu. Debiutował w 1964 r. w poznańskim klubie „Od Nowa”, w którym po raz pierwszy zaprezentował swój utwór. Pięć lat później wydał pierwszy tomik pt. „Akt urodzenia”. W latach 70. i 80. związał się z opozycją. Współpracował z KOR. Był objęty zakazem publikacji. Jego poezja zamieszczana była w drugim obiegu.

Projekt Alei Pisarzy w Galerii Książki jest realizowany wspólnie z wybitnymi pisarzami, krytykami literatury, pracownikami naukowymi. Dotychczas przed biblioteką tablice odsłonili już Hanna Krall, Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk i Marcin Świetlicki. Po odsłonięciu płyty odbędzie się spotkanie autorskie z Ryszardem Krynickim.

– Aleja przy Bibliotece Galerii Książki w Oświęcimiu, ma na celu upamiętniać wybitnych żyjących pisarzy, którzy osobiście biorą udział w uroczystości odsłonięcia w Alei Pisarzy pamiątkowej płyty, ozdobionej ich autografem i wybranym przez nich cytatem – informują organizatorzy. – Idea Alei Pisarzy w Oświęcimiu nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd, przy czym w odróżnieniu od idolów masowej kultury medialnej, dowartościowaniu podlega tu sztuka o najwyższej wartości kulturowej – sztuka słowa.

Najnowsze realizacje wideo