Przywracając pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej

Redakcja eFO  |   Kultura i rozrywka  |   18 marca 2024 15:03
Udostępnij

W ramach obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej oraz Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na wyjątkowe spotkanie.

We wtorek 26 marca o godzinie 17 w auli Miejsca Aktywności Mieszkańców przy Rynku 13 odbędzie się 14. edycja Spotkania przy armacie, wydarzenia łączącego pasjonatów historii i kultury.

Dwie perspektywy na zbrodnię katyńską

Spotkanie podzielone zostanie na dwa bloki tematyczne, z których pierwszy poświęcony będzie misji Muzeum Katyńskiego w Warszawie – Oddziału Martyrologicznego Muzeum Wojska Polskiego. Kacper Ciesielski, pracownik tej instytucji, przedstawi proces przywracania pamięci o ofiarach, bazując na badaniach i identyfikacji artefaktów grobowych.

Druga część spotkania przybliży sylwetkę płk. dypl. Kazimierza Burczaka, legionisty i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, który w okresie międzywojennym pełnił ważne funkcje w strukturach wojskowych. Jego tragiczny los po 17 września 1939 r., kiedy to dostał się do niewoli sowieckiej i został zamordowany w Charkowie, zostanie przedstawiony przez dr. Bartłomieja Bydona.

Eksperci o zbrodni katyńskiej

Kacper Ciesielski i dr Bartłomiej Bydoń, pracownicy naukowi Muzeum Katyńskiego, dzięki swojemu zaangażowaniu i pasji, są w stanie przybliżyć słuchaczom zarówno szczegóły dotyczące zbrodni katyńskiej, jak i osobiste historie jej ofiar. Ich wykłady są nie tylko lekcją historii, ale również ważnym przypomnieniem o potrzebie pamięci i szacunku dla przeszłości.

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych historią Polski, szczególnie młodzież i dorosłych, do udziału w tym poruszającym spotkaniu. W związku z kameralnym charakterem wydarzenia, proszą o nieprzyprowadzanie dzieci poniżej 6. roku życia.

Spotkanie to nie tylko okazja do zgłębienia wiedzy o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, ale także moment refleksji nad wartościami, które stanowią fundament naszej tożsamości narodowej. 

Partnerami wydarzenia są Grupa Operacyjna „Kęty” im. 3 Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”, Muzeum Katyńskie oraz Towarzystwo Miłośników Kęt, co podkreśla wspólny wysiłek w celu uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.

Wstęp jest bezpłatny

 

 

Najnowsze realizacje wideo