Proza wokół Olgi Tokarczuk

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   15 października 2018 09:23
Udostępnij

Spotkanie „O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej. „Globalne zwierciadło współczesnej prozy polskiej – na marginesie twórczości Olgi Tokarczuk” rozpocznie się 17 października o godz. 18.

„Przed nami kolejne trzecie już literackie spotkanie. „O sensownych tworach słownych. Literatura inaczej” to projekt realizowany przez Bibliotekę Galerię Książki.

„Przypomnę, że od września do grudnia rozmawiamy o różnych gatunkach literackich, kierunkach jakimi podąża współczesna literatura, jak się pisze kryminał, przeglądamy się w zwierciadle prozy polskiej” – informuje Anna Gałgan z Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu – „Na początku września oswoiliśmy już poezję, potem esej z literaturę podróżniczą, a 17 października br. o godz. 18.00 będziemy rozmawiać o współczesnej prozie polskiej”.

Przy okazji międzynarodowej nagrody Bookera dla Olgi Tokarczuk na nowo aktualny stał się temat oddziaływania i znaczenia polskiej prozy współczesnej w świecie. Przykładów jest więcej: Andrzej Stasiuk, który w maju otrzymał francuską nagrodę im. Nicolasa Bouviera za „Wschód”, Elżbieta Cherezińska, której przekłady zostały zakupione na rynek amerykański itp. Nie mówiąc już o globalnym sukcesie cyklu o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego.

W czym jesteśmy interesujący dla innych? Jaki rodzaj doświadczenia kulturowego i historycznego stoi za polskim pisarstwem i czy istnieje u nas coś takiego, jak „międzynarodowa literatura polska”? Jak ją scharakteryzować, jakimi pojęciami opisać, w jakich kontekstach ją umieszczać?

„Nad tymi pytaniami pochylą się prof. Jarosław Fazan historyk i krytyk literacki, pracownik naukowy Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Krzysztof Zajas p.o. Kierownika Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych, Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz” – dodaje Anna Gałgan.

 

Najnowsze realizacje wideo