polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Święto stało się doskonałą okazją do zaprezentowania wartości tradycji polskiej. Jego uczestnicy pięknie ubrani w odświętne stroje ludowe i narodowe prezentowali bogactwo i różnorodność naszej kultury.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą polową mszą świętą prowadzoną przez proboszcza parafii w Brzezince ks. Sławomira Szczotkę, który zwrócił uwagę na znaczenie tradycji dla życia każdego człowieka.
Z okazji nadchodzącego dnia świętego Krzysztofa odbyło się także uroczyste poświęcenie samochodów. Po zakończeniu liturgii nastąpiło oficjalne powitanie gości i otwarcie spotkania przez wójta gminy Oświęcim Mirosława Smolarka, który zauważył, iż piękno kryje się w chęci człowieka do promowania wartości.
Podziękował także mieszkańcom Pław za aktywną pomoc dla naszych gości z Ukrainy, którzy zmuszeni zostali do ucieczki przed wojną. Swoje podziękowania dla mieszkańców Pław skierował także sołtys Krzysztof Harmata.
Szczególne słowa uznania popłynęły do Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Pławach, które przygotowały i poprowadziły całe spotkanie. Zabawa rozpoczęła się od tradycyjnego poloneza, po którym nastąpiły konkursy dla Kół Gospodyń z Gminy i Miasta Oświęcim.
W przygotowanych skeczach KGW Pławy wykazało się nie tylko wielkim poczuciem humoru, ale także talentem aktorskim. Całość ubarwiona została występami zespołów Grojczanie, Brzezinianki, Stawowianki oraz Pań z Pław. Dzięki wspólnemu śpiewaniu mogliśmy się doskonale bawić oraz zintegrować.
Zwyciężczyniami potyczek konkursowych zostały Panie z KGW w Grojcu, które w przyszłym roku będą organizatorkami święta stroju ludowego i narodowego. Nagrodę dla zwycięzców oraz podziękowania dla organizatorów wręczyli: wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, zastępca wójta Halina Musiał, Przewodnicząca Rady Gminy Bernardyna Bryzek oraz Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Jadwiga Szczerbowska.
Na zakończenie imprezy współprowadząca Daria Janowiec z OKSiR podziękowała za wspólnie spędzony czas oraz zwróciła uwagę, iż wydarzenia tego typu pozwalają na promowanie kultury, która ugruntowuje nasze poczucie tożsamości i wspólnoty.