Promocja książki Andrzeja Małysy w kęckim muzeum

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   28 lutego 2018 13:20
Udostępnij

We wtorek 6 marca w kęckim muzeum odbędzie się promocja książki Andrzeja Małysy „Pułkownik Stanisław Królicki. Żołnierz czterech wojen”.

Stanisław Królicki

Urodził się 10 lutego 1893 roku, został zapamiętany jako bohater Kampanii Wrześniowej (1939). Jednak do wojska zaciągnął się znacznie wcześniej, jako ochotnik wstąpił w szeregi I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Służył w dywizjonie kawalerii Władysława Beliny Prażmowskiego. Po zakończeniu Wielkiej Wojny Królicki brał udział (w szeregach 11 Pułku Ułanów) w walkach z Ukraińcami i bolszewicką Rosją. W odrodzonej Polsce wybrał karierę oficera. Tuż przed niemiecką inwazją objął dowództwo 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, stacjonującego w Biedrusku. W pierwszych dniach II Wojny Światowej dowodził nim w bitwie nad Bzurą (1939). 17 września, w największej batalii Kampanii Wrześniowej, został ranny. Zmarł jedenaście dni później w Twierdzy Modlińskiej.

Książka Andrzeja Małysy

Przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych postaci w historii miasta (pułkownik patronuje dziś ulicy, kęckiemu osiedlu, ale też Szkole Podstawowej w Izabelinie w woj. mazowieckim). Autor koncentruje się na działalności wojskowej wywodzącego się z Kęt ułana, choć nie zabrakło tu opisów dzieciństwa i młodości Królickiego oraz obrazu epoki, w której przyszło mu żyć. To pierwsze tak szerokie opracowanie poświęcone osobie zasłużonego kęczanina. Podczas badań prowadzonych m.in. w Wojskowym Biurze Historycznym udało się ustalić nowe fakty, dotyczące życia i kariery Stanisława Królickiego a także zweryfikować dotychczasową wiedzę na jego temat.

Andrzej Małysa
Dr Andrzej Małysa jest absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Historyk, od przeszło ośmiu lat związany z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, wydał do tej pory dwie książki: „Legendę o powstaniu Kęt” (2011) i publikację „Generał Antoni Giełgud (1792-1831) Działalność wojskowa” (2016). Stale współpracuje z „Kęczaninem” i „Almanachem Kęckim”.

Najnowsze realizacje wideo