polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Wydarzenie odbędzie się dzisiaj o godzinie 19
Chełmek w latach trzydziestych XX wieku miejscem spektakularnych przemian gospodarczych, społecznych i kulturowych. Za sprawą czeskiego przemysłowca i wizjonera Tomasza Baty oraz jego przyrodniego brata Jana powstała tu pierwsza w Polsce fabryka obuwia. W Chełmku dokonała się rewolucja w sposobie przemysłowej produkcji i zbytu butów.
Tu wdrażane były unikalne w skali Europy i świata systemy zarządzania i marketingu. Wybuch wojny i zmiany ustrojowe zniweczyły plany rozwoju miejscowości. W rezultacie nie powstało idealne miasto, wzorowane na czeskim Zlinie. Dziś o jego niedoszłym kształcie świadczy, miedzy innymi, zachowana część pracowniczej kolonii z otoczonymi zielenią funkcjonalistycznymi budynkami. Choć w czasach PRL niechętnie wymawiano nazwisko Bata, to zaszczepione wzorce, myśl techniczna i pracowitość załogi pozwoliły stworzyć potężny kombinat przemysłu skórzanego.
Wieczorne zwiedzanie dawnej Polskiej Spółki Obuwia Bata i późniejszych Południowych Zakładów Przemysłu Skórzanego „Chełmek” rozpocznie się zbiórką uczestników przed budynkiem ośrodka kultury przy placu Kilińskiego 3 o godzinie 19. Przewodnikami po industrialnych terenach będą byli pracownicy kombinatu. Zwiedzanie zakończy się artystycznym wydarzeniem.
W przestrzeni modernistycznego gmachu fabrycznej kotłowni pojawią się wielkoformatowe wizualizacje ożywiające zapomniane postaci, miejsca i zdarzenia uwiecznione na archiwalnych fotografiach. Otaczające widzów stalowe kratownice, elewatory i rurociągi wypełnią się wibracjami dźwiękowych instalacji generowanych przez muzyków śląskiej sceny elektronicznej.