Niemieckie Requiem – koncert oratoryjny Johannesa Brahmsa

Marcin Cichowski  |   Kultura i rozrywka  |   14 grudnia 2016 08:00
Udostępnij

W czwartek 5 stycznia o godzinie 18 w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu odbędzie się koncert oratoryjny Johannesa Brahmsa pt. „Niemieckie Requiem” w wykonaniu Zespołu Wokalnego Breisach T.z., Młodej Filharmonii Kameralnej Fryburg.


Wystąpią też soliści – Sylwia Olszyńska i Sebastian Szumski, pod kierownictwem Ludwiga Klebera. Dzień póxniej o godzinie 18 koncert odbędzie się w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach.

„Niemieckie Requiem” op. 45 Johannesa Brahmsa (Ein deutches Requiem) – dzieło dedykowane pamięci rodziców kompozytora – zostało napisane przez młodego Brahmsa i wykonane po raz pierwszy w całości w lipskim Gewandhaus w 1861 roku. Nie jest to katolicka msza żałobna – Brahms sam był wyznania ewangelickiego – lecz siedmioczęściowe oratorium skomponowane do niemieckiego tekstu biblijnego.

Wybór Oświęcimia i Krakowa – jako odpowiednik do niemieckich miejsc koncertów: Freiburg-Littenweiler i Kaiserstuhl – wiąże się ze specjalnymi relacjami pomiędzy Breisach i Oświęcimiem. Breisach łączy z Oświęcimiem partnerstwo od 2009 roku. Podczas wzajemnych kontaktów młodzieży polskiej i niemieckiej ważną rolę odgrywała historia II wojny światowej oraz nazistowskiej dyktatury. Wykonanie „Niemieckiego Requiem” Johannesa Brahmsa – właśnie w tych miejscach ma dużą moc symboliczną. Wykonawcy koncertu podkreślają wagę cierpienia, żałoby, śmierci. To ważny krok w procesie pojednania obu państw.

Zespół Wokalny Breisach powstał z chóru składającego się z nauczycieli, uczniów i rodziców. Ten mieszany zespół jest jednym z największych klasycznych chórów w regionie Kaiserstuhl-Tuniberg. Zespół wykonuje wiele utworów z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, takich jak Pasja według św. Mateusza (J.S.Bach), Stabat Mater (A.Dvorak), Oratorium Paulus (F.Mendelssohn), Niemieckie Requiem (J.Brahms), Mozart-Requiem, Stworzenie Świata (J.Haydn), Oratorium Bożonarodzeniowe (J.S.Bach), IX Symfonia (L.van Beethoven).

Młoda Filharmonia Kameralna Fryburg – orkiestra symfoniczną wykonującą wielkie dzieła symfoniczne z okresu klasycyzmu i romantyzmu – powstała w 1995 roku – w skład której wchodzi ponad 60 muzyków – studentów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu im. Alberta Ludwiga we Fryburgu.

Sylwia Olszyńska – sopran – jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Studiów doktoranckich na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od 2011 roku współpracuje z krakowskim zespołem Capella Cracoviensis. Od 2012 roku pracuje jako pedagog na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Od 2015 roku jest solistką Krakowskiej Opery Kameralnej.

Sebastian Szumski – baryton – jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Marka Rzepki. Swoje umiejętności wokalne doskonalił na licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem Heleny Łazarskiej, Evy Blahovej, Charlesa Kellysa, Rudolfa Piernaya, Ryszarda Karczykowskiego, Teresy Żylis-Gary.  Jest laureatem wielu nagród międzynarodowych i krajowych konkursów wokalnych. W 2008 roku zadebiutował na scenie podczas Barbakanfestival w Krakowie, kreując partie Harbiego Almavivy w operze Wesele Figara W. A. Mozarta. Jest kameralistą i solistą krakowskiego zespołu Capella Cracoviensis.