Moc atrakcji w Noc Muzeów – FOTO

Jola Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   21 maja 2018 19:48
Udostępnij

Ponad 160 osób uczestniczyło w atrakcjach przygotowanych przez muzeum w Kętach w ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Wszystkim, zwłaszcza najmłodszym, towarzyszyła wspaniała zabawa.

Na samym początku liczna grupa ponad 70 uczestników zwiedziła z Andrzejem Małysą najstarszy klasztor w Kętach, oo. Reformatów Franciszkanów. Po krótkiej prelekcji na dziedzińcu przed klasztorem zebrani udali się do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

„Niewątpliwie jedną z największych atrakcji była możliwość podziwiania XV-wiecznej Piety, która nie tak dawno została poddana konserwacji, a która znajduje się za ołtarzem głównym klasztornego kościoła. Zwiedzający z historykiem mieli okazję także przyjrzeć się dwóm charakterystycznym kaplicom, św. Dydaka i Przemienia Pańskiego. Na koniec wszyscy udali się do podziemi klasztornych, gdzie dawniej znajdowały się krypty” – relacjonuje Łukasz Gieruszczak z muzeum w Kętach.

Spacer po Kętach

„Inni miłośnicy historii mieli okazję wybrać się na długi spacer po Kętach śladami przeszłości. Dyrektor muzeum, dr Marta Tylza-Janosz opowiadała o kęckich kamienicach i ludziach, którzy je zamieszkiwali. Barwna opowieść o znanych kęczanach – od Ambrożego Grabowskiego po Edwarda Zajączka – o tych, którzy tworzyli elitę i niejednokrotnie sprawowali w mieście władzę zapewne zachęciły uczestników do dalszego odkrywania lokalnej historii” – mówi Łukasz Gieruszczak.

W tym czasie najmłodsi uczestnicy ocy muzeów mieli okazję zwiedzić ekspozycję stałą w zupełnych ciemnościach, mając do dyspozycji wyłącznie latarki. Zwiedzanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, muzealnicy Renata Bożek i Justyna Majerska-Sznajder przeprowadziły młodych turystów przez sale historyczną, etnograficzną i galerię sztuki sakralnej, opowiadając o wybranych przez dzieci eksponatach.

Wystawa czasowa

Zaraz po zwiedzaniu muzeum w mrokach wszyscy udali się na salę wystaw czasowych, by uczestniczyć w warsztatach „Szewska pasja”. Zaczęło się od krótkiej prelekcji na temat cechu szewców w Kętach, jednego z najprężniej działających w tym regionie. A potem poszły w ruch nożyczki, kredki i inne plastyczne przyrządy, za pomocą których młodzi szewcy i ich opiekunowie zaprojektowali i wykonali własne obuwie.

Międzypokoleniowe warsztaty

Noc muzeów zamknęły międzypokoleniowe warsztaty genealogiczne prowadzone przez Karolinę Szlęzak ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce. Uczestnicy tych zajęć mieli okazję dowiedzieć się m.in. o tym, gdzie szukać informacji o swoich przodkach i jak stworzyć drzewo genealogiczne.

„To nie jedyne atrakcje, jakie 19 maja czekały na zwiedzających kęckie muzeum. W trakcie „Nocy…” można było zwiedzać z przewodnikiem ekspozycję stałą, jak i wystawę czasową, były też wzorem lat poprzednich projekcje filmów z serii „Muzeum utracone”. Bogata oferta przyciągnęła zarówno mieszkańców z Kęt i okolicy, jak i turystów z różnych regionów kraju” – dodaje Łukasz Gieruszczak.

 

Najnowsze realizacje wideo