Mitoraj w Krakowie – wystawa fotografii Krzysztofa Łapki

Jola Wodniak  |   Kultura i rozrywka  |   10 marca 2024 09:07
Udostępnij

W Osiedlowym Domu Kultury Zasole, do końca kwietnia, miłośnicy fotografii i sztuki będą mieli wyjątkową okazję zanurzyć się w świat wybitnych dzieł na wystawie „Mitoraj w Krakowie” autorstwa Krzysztofa Łapki. 

To wydarzenie to część większego projektu – Prezentacji w cyklu Przestrzeń Artystyczna, mającego na celu przybliżenie publiczności bogactwa i różnorodności twórczości artystycznej.

Wernisaż wystawy

Zaplanowano na 15 marca na godzinę 18. Uroczystość otworzy nie tylko możliwość podziwiania wyjątkowych fotografii, ale również uczestnictwa w miniwykładzie „Igor Mitoraj w Polsce (nie)znany?”. 

Wykład, który wygłosi Kinga Kawczak, doświadczona historyk sztuki i muzealnik, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, zagłębi obecność i odbiór dzieł Igora Mitoraja w Polsce, rozpoczynając od lat 80. XX wieku, aż po dzień dzisiejszy.

Krzysztof Łapka

Fotograf i animator kultury z Rybnika, jest zafascynowany twórczością Igora Mitoraja, co znalazło odzwierciedlenie w jego fotograficznej relacji z wystawy prac Mitoraja w Krakowie na przełomie 2003 i 2004 roku. Ekspozycja „Mitoraj w Krakowie” to fotograficzna opowieść o spotkaniu z 14 monumentalnymi rzeźbami, które przez chwilę zmieniły oblicze Rynku Głównego w Krakowie, ukazując niezwykłe piękno oraz głębię twórczości Mitoraja.

Igor Mitoraj

Słynący z fascynacji grecką i rzymską rzeźbą, przez destrukcję swoich dzieł, ukazuje patrzenie na piękno z zupełnie innej perspektywy. Jego rzeźby to nie tylko hołd dla starożytnych bogów i herosów, ale również refleksja nad ludzką kondycją i przemijaniem.

Wystawa „Mitoraj w Krakowie” w ODK Zasole jest nie tylko prezentacją niezwykłych fotografii Krzysztofa Łapki, ale także okazją do głębszej refleksji nad dziedzictwem Igora Mitoraja – artysty, który pozostawił niezatarty ślad w sztuce XX i XXI wieku.